Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 43 (1015) Data wydania: 25.10.11

Długa droga do nieba

W ciągu dwóch lat w Raciborzu liczba pochówków skremowanych ciał wzrośnie dwukrotnie. W Polsce jak grzyby po deszczu powstają kolejne krematoria. Raciborzanie wybierają obiekty działające na Śląsku oraz w Czechach.

Msza tylko nad trumną

Rosnącą liczbą kremacji jest zaniepokojony Kościół. 13 listopada we wszystkich kościołach w Polsce wierni usłyszą list pasterski „O szacunku dla ciała zmarłego i obrzędach pogrzebu związanych z kremacją zwłok” dotyczący wyższości pochówku tradycyjnego nad tym z urną z prochami. –  Normalną, ordynaryjną formą pogrzebu jest pochówek ciała ludzkiego, bo tak był pochowany Chrystus - mówił 15 października abp Stanisław Gądecki, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podczas konferencji w Przemyślu. Kościół kremacji nie zabroni, ale msza będzie odprawiana tylko nad trumną z ciałem. W praktyce oznacza to, że po mszy rodzina będzie musiała czekać aż zwłoki zostaną przewiezione do krematorium, tam spopielone i ponownie przywiezione na cmentarz. Przepisy z 1977 roku pozwalają na odstępstwo od tej kolejności za zgodą proboszcza. Chodzi o przypadki gdy rodzina przyjedzie z daleka i będzie musiała czekać od mszy do pochówku na cmentarzu nawet dwa dni.

Trumna jak prawdziwa

W 2009 roku na największym raciborskim cmentarzu pochowano 305 osób, z czego 23 to pochówki z urnami. Rok później na tym samym cmentarzu pochowano już prochy 29 osób na 289 grzebanych zmarłych. W tym roku, do 21 października na cmentarzu odbyło się 185 pogrzebów z czego na spopielenie zdecydowało się aż 37 osób. – Coraz więcej osób jest zainteresowanych tą formą pochówku. Kremację wykonujemy praktycznie z dnia na dzień – mówi nam Szymon Musik z krematorium Aurora w Dąbrowie Górniczej. Sam proces spopielania trwa około półtorej godziny. Cena tej usługi to 600 złotych, jednak w przypadku bardzo otyłych osób może wzrosnąć do 800 złotych. – Te kwestie ustala się indywidualnie z rodziną. Na pewno trzeba zakupić specjalną trumnę do kremacji, która przy paleniu nie wydziela toksycznych związków. Te są drewniane albo kartonowe. Jest możliwość wykończenia ich w sposób typowy dla tradycyjnej trumny lub owinięcia trumny całunem – dodaje właściciel krematorium. Ciało musi być również pozbawione rozrusznika serca o ile taki został wszczepiony, gdyż podczas kremacji może eksplodować.

Prochów nie rozsypiesz

Najprostsze trumny do kremacji można zakupić już od 300 złotych, w podobnej cenie można już kupić skromną urnę na prochy, jednak oszczędności przy pochówku z kremacją zauważa się dopiero przy płaceniu za miejsce na cmentarzu. To na urnę jest mniejsze i przez to o wiele tańsze. Na raciborskim cmentarzu Jeruzalem nie znajdziemy jednak kolumbarium czyli ściany z miejscami na urny. Prochy składane są tu do tradycyjnych grobów, często obok osób już pochowanych w  trumnach. Mniejsza objętość prochów pozwala umieścić w jednym grobowcu szczątki większej liczby osób. Wiele osób już teraz myśli o tym, aby ich prochy rozsypać we wskazanym przez siebie miejscu. Współczesne prawo jeszcze na to nie pozwala, jednak od 2010 roku Ministerstwo Zdrowia pracuje nad ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych, która zmieniłaby zasady przeprowadzania ekshumacji i właśnie rozsypywania prochów zmarłych.

Rewolucji nie będzie

Kościół Katolicki i inne Kościoły Chrześcijańskie skupione w Polskiej Radzie Ekumenicznej nie są przeciwnikami spopielania ciał zmarłych. Obowiązujący Kodeks Prawa Kanonicznego uznaje spopielanie zwłok i pogrzeb urnowy jako jedną z form grzebania zmarłych, jeżeli nie została wybrana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej np. samospalenie. Potwierdził to również papież Jan Paweł II w roku 1983. – Ja do tego całego zamieszania podchodzę bardzo spokojnie – mówi nam ksiądz dr Rafał Śpiewak z Duszpasterstwa Akademickiego w Rybniku. – Pogrzeb jest zawsze trudnym momentem dla rodziny i chyba forma pochówku nie jest najważniejsza. Kremacja to już przecież nie nowość i całe zamieszanie wokół tej sprawy to trochę zasługa mediów, które ze swojej natury podgrzewają nieco atmosferę. Żadnej rewolucji nie będzie i myślę, że jest wiele innych ciekawszych spraw, którymi należałoby się zająć – mówi ksiądz Śpiewak.

Adrian Czarnota

W Polsce działa już trzynaście krematoriów.  W naszym regionie ciała spala się w Rudzie Śląskiej, Dąbrowie Górniczej, Częstochowie i Ostrawie.