Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 32 (1004) Data wydania: 09.08.11

Sprawdź biuro podróży zanim się przejedziesz

Wakacje w pełni. Kto jeszcze nie skorzystał z letniego urlopu zapewne teraz lub wkrótce będzie szukał najlepszej oferty. Wygodny hotel, plaża z białym piaskiem i słoneczna pogoda to jednak nie wszystko. Warto zawczasu sprawdzić rzetelność i wypłacalność biura podróży, aby móc odpoczywać w spokoju. Można to zrobić m.in. w Rejestrze Dłużników ERIF. Dzięki temu zwiększymy szanse, że długo wyczekiwany urlop nie zmieni się w koszmar tego lata.

Według danych Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A., które gromadzi i udostępnia m.in. informacje o zadłużeniu firm i konsumentów, rośnie liczba nierzetelnych biur podróży. W lipcu tego roku w bazie Rejestru figurowały dane o zaległościach 111 biur podróży. To aż o 23% więcej niż w maju tego roku. Wzrost jest wyraźny, gdy weźmiemy pod uwagę, że pod koniec 2010 roku w Rejestrze Dłużników ERIF wpisane były informacje o 80 touroperatorach, a w czerwcu 2010 r. – o niespełna 40. Najwięcej biur wpisanych do ERIF ma swoje siedziby w województwach mazowieckim (22%), małopolskim (16%) i śląskim (12%). Mieszkańcy tych województw powinni zwrócić szczególną uwagę na to, komu powierzają organizację swojego wymarzonego wyjazdu wakacyjnego. Jak więc najlepiej sprawdzić biuro przed kupnem wycieczki czy wczasów?

Bezcenne opinie klientów

Okazuje się, że konsumenci, podejmując decyzję o zakupie produktu lub usługi, najbardziej ufają rekomendacjom udzielonym przez byłych użytkowników. I rzeczywiście, w przypadku sprawdzania rzetelności usług oferowanych przez biura podróży „rozpytanie” wśród osób bardziej doświadczonych bywa zwykle skuteczną metodą. Można więc popytać rodzinę i znajomych, którzy wyjeżdżali na wakacje z wybranym przez nas biurem. Wiele informacji znajdziemy na pewno na internetowych forach poświęconych turystyce. Analizując zamieszczone wpisy powinniśmy jednak wziąć pod uwagę, że forum nie musi być w pełni wiarygodnym źródłem. Osoby niezadowolone z usługi touroperatora są bowiem bardziej skłonne podzielić się z internautami swoimi negatywnymi przeżyciami, niż ci, których wakacje przebiegły bez zarzutu. Z pewnością opłaci się dodatkowo sprawdzić rzetelność biura, o którym przeczytaliśmy negatywny wpis na forum.

Profesjonalne zrzeszenia i podmioty kontrolujące

Warto poszukać informacji w Polskiej Izbie Turystyki. To organizacja zrzeszająca firmy działające w branży turystycznej. Na stronie www.pit.org.pl bez problemu znajdziemy listę podmiotów, których rzetelność potwierdza Izba. Dobrym źródłem informacji jest także Rejestr Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych dostępny na stronie internetowej turystyka.gov.pl. Kontrolę nad biurami podróży sprawuje Marszałek Województwa, w którym dane biuro ma swoją siedzibę główną. Można więc skierować swe kroki do wydziału turystyki właściwego urzędu marszałkowskiego i zapytać, czy w ostatnim czasie nikt nie skarżył się na touroperatora, z którego usług planujemy skorzystać.

Nierzetelne biura w BIG

Rozwiązaniem jest też sprawdzenie touroperatora w biurze informacji gospodarczych. Adnotacja w BIG o zadłużeniu takiej firmy powinna zapalić lampkę ostrzegawczą. Z usług tego biura nie powinniśmy korzystać. Może się bowiem okazać, że zbankrutuje i nie przekaże należnych pieniędzy zagranicznym kontrahentom. Dla urlopowiczów oznaczać to będzie same kłopoty.

– Rosnąca liczba biur podróży wpisanych do Rejestru Dłużników ERIF to m.in. pozostałość zeszłorocznego kryzysu w branży turystycznej. W 2010 roku część biur, jeśli nie upadło, znalazło się w tarapatach finansowych i współpraca z nimi może wiązać się z ryzykiem niepotrzebnego stresu, czy nieudanych wakacji i oczywiście utraty pieniędzy – wyjaśnia Edyta Szymczak, prezes zarządu Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A. – Dlatego zachęcamy do sprawdzania, czy biuro, z którego usług chcemy skorzystać, figuruje w BIG. Przezorności nigdy za wiele. Szczególnie, jeśli dzięki temu uda się uniknąć przykrych niespodzianek – dodaje prezes Rejestru Dłużników ERIF.