Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Urlop w pracy

12.07.2011 00:00 red

30 proc. osób wyjeżdżających w czasie wakacji do pracy za granicę, to osoby na stałe zatrudnione w Polsce, które zamiast wypoczywać, jadą dorobić do niskich pensji – szacują specjaliści Work Express, certyfikowanej agencji doradztwa personalnego i pracy tymczasowej. 

Zainteresowanie pracą w sezonie letnim wykazują nie tylko studenci, ale też pracownicy firm, którzy w Polsce zatrudnieni są na czas nieokreślony. Dodatkowo, przysługujący im ustawowo czas wolny od pracy wydłużają, biorąc u swojego pracodawcy urlopy bezpłatne. Najczęściej są to osoby w wieku 35+, które chcą dorobić do stałego wynagrodzenia.

– Z naszych obserwacji wynika, że na jednym wakacyjnym wyjeździe się nie kończy. Osoby, które raz spróbowały podreperować domowy budżet czasowym wyjazdem, wracają przed kolejnymi wakacjami i okresami świątecznymi – mówi Katarzyna Polak, ekspertka Work Express, najszybciej rozwijającej się agencji pracy tymczasowej w Polsce.

Dziś urlop jutro praca

Zorganizowanie wyjazdu w celach zarobkowych w trakcie urlopu wypoczynkowego nie jest wcale tak proste, jakby się mogło wydawać. Jest to na tyle krótki czas, że szkoda go tracić na szukanie pracy na miejscu. Z drugiej strony, nie zawsze mamy możliwość otrzymania dłuższego wolnego u stałego pracodawcy dokładnie wtedy, gdy tego oczekujemy. Dla tych osób nieoceniona wręcz jest pomoc fachowców od pracy czasowej za granicą.

– W czerwcu udało nam się pobić rekord w szybkości zatrudnienia jednej z pań szukających pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech. Od momentu przyjęcia zgłoszenia do wyjazdu do pracodawcy nie upłynęło nawet 48 godzin – opowiada Katarzyna Polak z Work Express, agencji od 2005 oferującej legalną pracę za granicą. 

Kto dorabia? 

Najczęściej pracownicy biurowi, gdyż oni mogą najłatwiej uzyskać dodatkowe dni wolne od pracy. Wśród wyjeżdżających są zarówno pracownicy państwowych spółek, jak i prywatnych firm. Osoby decydujące się poświęcić swój urlop wypoczynkowy na dorobek za granicami Polski najczęściej wybierają prace opiekuńcze. Wśród wakacyjnych pracowników znaczącą grupę stanowią też nauczyciele, którzy dwumiesięczną przerwę w nauczaniu na etacie i w ramach korepetycji, wykorzystują na dorobienie do pensji za granicą. Jest to grupa osób, która najchętniej wolne chwile przeznacza na zwiedzanie okolic.

  • Numer: 28 (1000)
  • Data wydania: 12.07.11