Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 22 (993) Data wydania: 31.05.11

Wszystko zaczęło się w 1906 r.

OSP w Bieńkowicach powstało w 1906 r. Powołanie jednostki poprzedziły pożary w Kuźni Raciborskiej i Raciborzu, których świadkami byli bieńkowiczanie i które wzbudziły w nich potrzebę powołania swojej straży pożarnej.

Już w roku powołania OSP, ze składek mieszkańców wioski zakupiono w Paczkowie sikawkę konną. Sprzęt był wykorzystywany m.in. do gaszenia pożaru zamku w Tworkowie w 1930 r. Do ostatniej akcji gaśniczej, strażacy wykorzystali ją w 1961 r. podczas pożaru gospodarstwa w Bieńkowicach. Przez kolejne lata sikawka była pielęgnowana, tak że do dziś składa się cała z oryginalnych części i jest w pełni sprawna. Strażacy z Bieńkowic zdobywają z sikawką czołowe miejsca na zawodach sikawek konnych. Trzy razy z rzędu zdobyli I miejsce na zawodach na szczeblu europejskim. Warto wspomnieć, że również w 1906 r. mieszkańcy Bieńkowic wykonali na terenie wioski sześć zbiorników wodnych, które potocznie nazywano „kałużami”. Kałuże funkcjonowały do roku 1935, kiedy zastąpiły je masywniejsze i podziemne zbiorniki wodne.

Pierwszymi członkami zarządu i założycielami jednostki byli: nauczyciel Spałek, Franciszek Gąska, Wilhelm Popała, Jan Pieła, Teofil Płaczek, Emil Pawlar i kowal Jan Socha. 

Pierwszą strażnicę wybudowano na działce druha Galda. Remiza murowana z cegły stoi do dziś, w niej zaś parkuje zabytkowa sikawka. Obecna remiza, w 1953 r. została zaadaptowana w pomieszczeniach po byłej szkole. Jak donosi kronika jednostki, do tej przeprowadzki przyczynili się wszyscy mieszkańcy Bieńkowic.

W 1927 r. dzięki składkom strażaków i mieszkańców Bieńkowic jednostka zakupiła swój pierwszy sztandar. Niestety, zaginął on w czasie II wojny światowej. Kolejny sztandar, również ze składek, zakupiono w 1970 r. Po 26 latach strażacy zdecydowali się na zamówienie trzeciego sztandaru, który został poświęcony przy okazji obchodów 90-lecia istnienia jednostki.

Jeszcze przed zawieruchą wojenną OSP przy wsparciu gminy nabyła motopompę fisher. Po wojnie była jednak wykorzystywana przez wojsko, a próba odbicia jej z rąk żołnierzy zakończyła się ukaraniem strażaków. Musieli przez trzy dni pilnować bydła na łące. Motopompy już nigdy nie odzyskano.

Pozostały sprzęt po wojnie również był w rozsypce. Strażacy własnymi siłami rozpoczęli jego renowację. W 1949 r. na wyposażeniu OSP, obok sikawki, była już kolejna motopompa. W latach 60-tych ubiegłego wieku na stan OSP trafi samochód dodge – amerykańska sanitarka z demobilu. W 1969 r. dodga zastąpił wojskowy lublin przystosowany do działań strażackich. W 1985 r. OSP miało już żuka, a w 1996 r. do remizy wjechał nowy lublin z beczką wody o pojemności 500 l.

W 2009 r. mieszkańcy Bieńkowic pokryli połowę kosztów zakupu francuskiego średniego wozu strażackiego renault. Drugą połowę kosztów zakupu wozu pokryła gmina Krzyżanowice.

Wracając do lat 50-tych ubiegłego wieku należy wspomnieć, że OSP Bieńkowice utrzymywały bardzo dobre stosunki z czeską jednostką strażacką z Bohumina. 

Obecnie jednostka liczy 57 członków czynnych, w tym siedmiu honorowych i trzy kobiety. 50 strażaków jest uprawnionych do wyjazdu do akcji. Przy OSP działają również dwie drużyny młodzieżowe (16 osób) oraz drużyna dziewczyn, które biorą udział w zawodach sikawek konnych.

Strażacy biorą udział we wszystkich zawodach na terenie gminy. Poza gminą również zdobywają sukcesy. W 2000 r. na 95-lecie istnienia, jednostka otrzymała Złoty Medal na sztandar. 

Poza działalnością ratowniczo-pożarniczą OSP Bieńkowice zabezpiecza coroczną wielkanocną  procesję konną w Bieńkowicach, czerwcową pielgrzymkę z Bieńkowic do Matki Bożej w Raciborzu, bierze udział w organizacji i zabezpieczaniu dożynek, festynów i innych imprez kulturalnych na terenie sołectwa i gminy. W Wielkanoc pełni nocną wartę przy Bożym Grobie.

Największym marzeniem członków OSP Bieńkowice jest wstąpienie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, a do tego potrzeba drugiego wozu.

Byli członkowie zarządu OSP Bieńkowice:

  • Prezesi: Spałek, Ignacy Korczok, Alojzy Socha, Willibald Socha.
  • Naczelnicy: Franciszek Gąska, Johan Socha, Alojzy Socha, Alojzy Ćwik, Jan Solich, Maksymilian Karpisz, Jan Socha, Marek Piechaczek.

Obecny zarząd OSP Bieńkowice:

  • prezes: Walter Witeczek
  • naczelnik: Roman Cwik
  • wiceprezes: Andrzej Barciaga
  • z-ca naczelnika: Robert Socha
  • sekretarz: Dawid Barcz
  • skarbnik: Adolf Herzog
  • członkowie: Zygfryd Wolnik i Marcin Fojcik
  • gospodarz i kierowca: Adrian Popiela

Wybrane interwencje OSP Bieńkowice:

  • 1979 r. pożar młyna w Bieńkowicach. Budunek pomimo tego, że zbudowany z cegły, w środku jest niemal cały z drewna. OSP ratuje dom przyległy do młyna.
  • 1992 r. udział w gaszeniu wielkiego pożaru lasów w Kuźni Raciborskiej.
  • 1996 r. dwóch strażaków z Bieńkowic: Tomasz Jambor i Franciszek Janik ratują tonącego 14-latka z Odry. Chłopiec chcąc przejechać przez rzekę na rowerze, wpada w wyrwę i porywa go prąd. 
  • 1997 r. ewakuacja dzielnicy Bieńkowic w obliczu wystąpienia z brzegów rzeki Odry. Strażacy zabezpieczają zarówno majątek i inwentarz miejscowych rolników.
  • 2008 r. pożar kotłowni w budynku mieszkalnym w Bieńkowicach. Nikogo nie ma w domu. Dzięki szybkiej reakcji OSP pożar zostaje ugaszony w zarodku i ocalona resztę domu.
  • 2010 r. powódź nawiedza okolice. OSP Bieńkowice pomaga na linii Krzyżanowice – Łapacz i w Owsiszczach.

OSP Bieńkowice od 9 lat organizuje międzynarodowe zawody sikawek konnych o puchar starosty raciborskiego. Zawody odbywają się co roku w pierwszy weekend lipca. Rok temu w zawodach wzięło udział 30 jednostek. W 2011 r. zawody odbędą się 3 lipca.

(woj)