Sobota, 8 maja 2021

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

20. rocznica wymiany I LO z Francją

10.05.2011 00:00 red

I LO im. Jana Kasprowicza w Raciborzu nawiązało kontakt z Liceum Raymoda Loewy’ego w La Souterraine w 1989 roku, kiedy upadł Mur Berliński. 

Na list wysłany przez nauczycielkę języka francuskiego w I LO Krystynę Grądalską do francuskich placówek odpowiedziała nauczycielka z La Souterraine Giselle Souvignet. Do pierwszej wizyty uczniów w położonym w centralnej Francji regionie Limousin doszło w czerwcu 1991 roku. Od tego czasu minęło już dwadzieścia lat i co roku kolejne grupy uczniów ze średniowiecznej La Souterraine i Raciborza pokonują przeszło 1700 km, aby spędzić tydzień w kraju swoich korespondentów. 

Od 7 do 17 kwietnia 30-osobowa grupa uczniów I LO w Raciborzu wraz z opiekunami: Małgorzatą Sokołowską, Joanną Kazimierczak i Leszkiem Radajem, brała udział w 20. jubileuszowej wymianie. Sama podróż trwała dwa dni i grupa zatrzymała się na nocleg w gościnnym mieście Filderstadt, którego gospodarze zorganizowali uczniom wejście do miejskiego parku wodnego. W czasie pobytu w urokliwej francuskiej miejscowości młodzież miała możliwość poznania kultury Francji i jej obyczajów. Sobotę i niedzielę każdy uczeń aktywnie spędził czas ze swoim korespondentem i jego rodziną. Od poniedziałku do piątku grupa polska zwiedzała La Souterraine, muzeum regionalne w 

Bénévent–l’Abbaye, Limoges wraz ze średniowieczną starówką i muzeum, muzeum tapiserii w Aubusson oraz Paryż, gdzie wszyscy weszli na Wieżę Eiffla, odbyli rejs po Sekwanie, jechali metrem i spacerowali ulicami romantycznej stolicy. Podczas wymiany uczniowie poznali smak kuchni francuskiej, mieli możliwość rozwijania swoich umiejętności językowych oraz nawiązania nowych przyjaźni. Wszystkim towarzyszył znakomity humor oraz słoneczna pogoda, jedynie przy pożegnaniu pojawiły się łzy. Na wiosnę przyszłego roku grupa Francuzów zawita do Raciborza.

(I LO)

  • Numer: 19 (990)
  • Data wydania: 10.05.11