Niedziela, 9 maja 2021

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

W skrócie - powiat raciborski

10.05.2011 00:00 red

W skrócie - powiat raciborski

Wyrzykowski o powstaniu

16 maja TMZR zaprasza do swej siedziny przy ul. Długiej na prelekcję historyka Leszka Wyrzykowskiego (długoletniego dyrektora II LO) poświęconą Plebiscytowi oraz III Powstaniu Śląskiemu w 90 rocznicę jego wybuchu. Przy okazji zaplanowano pokaz militariów ze zbiorów Eugeniusza Bocheńskiego.

Dwujęzyczność z warunkiem 

Zarząd Powiatu Raciborskiego wyraził zgodę na uruchomienie oddziału dwujęzycznego z językiem wiodącym – niemieckim w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Raciborzu (ZSO nr 1). Postawiono jednak warunek aby oddział (klasa) liczył minimum 22 uczniów.

Szefów już tam wystarczy

Zarząd powiatu nie wyraził zgody na utworzenie trzeciego stanowiska wicedyrektora w Zespole Szkół Mechanicznych w Raciborzu. Organ prowadzący placówkę przystał jedynie na zwiększenie o 1 etatu wymiaru zatrudnienia na stanowisku księgowej począwszy od 1 stycznia 2012 r.

Radni miejscy dyżurują

W maju na zgłoszenia od mieszkańców czekają w magistracie radni. W każdy poniedziałek miesiąca, w godz. od 15.00 do 16.00 odbywa się samorządowy dyżur, w biurze rady miasta, na I piętrze. 16 maja zaprasza Krzysztof Myśliwy, 23 maja – Robert Myśliwy, a 30 maja – Witold Ostrowicz.

Niemcy w Strzesze 

Od 15 do 20 maja potrwa 10 edycja przeglądu. Seanse o godz. 18.00. Pojawi się m.in. prapremierowo film „Zimowy ojciec” oraz klasyczny „Goodbye Lenin”. Uroczyste otwarcie w niedzielę o godz. 17.00. Zaprasza internetowe radio Mittendrin.

Nie zamierza szkodzić

Starosta raciborski Adam Hajduk na posesyjnej konferencji prasowej zapowiedział, że nie zamierza „psuć interesów miastu” i nie będzie wystawiał na sprzedaż terenu byłych ogródków działkowych przy więzieniu. Wcześniej pretensje o taki zamiar zgłaszał prezydent Raciborza.

Bracia mogą zyskać 

Miasto chce wydzierżawić lokal użytkowy pod adresem plac Jagiełły 4/10. Nie powiodły się próby jego sprzedaży. Zainteresowani są Bracia Kurkowi, których siedziba sąsiaduje z wolnym pomieszczeniem. – Nie wykluczam, że im go użyczę – mówi prezydent miasta.

Miasto zezwoliło na raty

Opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu, które musi ponieść spółdzielnia mieszkaniowa Nowoczesna samorząd zezwolił jej rozłożyć na raty. – Spółdzielnia pozyskuje ten podatek w czynszu przez 12 miesięcy – wyjaśnił powód w podziale płatności prezydent Raciborza. Zgodę opiniowali radni komisji budżetu.

O żłobkach i inwestorach 

Radny miejski Dariusz Ronin zgłosił interpelację aby na posiedzeniu komisji oświaty omówić możliwości zakładania małych żłobków w mieście. Poprosił także o zapoznanie radnych z materiałami dla potencjalnych inwestorów. Na obie propozycje radnego przystał prezydent Mirosław Lenk.

Parking przy Unii klawiszuje

Stanisław Borowik radny miejski zwrócił uwagę na ostatniej sesji, że psuje się niedawno oddany do użytku parking obok obiektów MKZ Unia. Prezydent przyznał mu rację, bo jako bywalec tamtejszej siłowni zauważył problemy z parkowaniem. – Mamy gwarancję na ten obiekt, skorzystamy – zapowiedział Lenk.

ISO pod dyskusję

11 maja odbędzie się w magistracie narada w sprawie ISO 14001, z udziałem audytorów i radnych miejskich. Prezydent Raciborza zaprosił tam m.in. Jana Wiechę (PO) i Dawida Wacławczyka (NaM). Zwłaszcza ten drugi jest przeciwnikiem wydawania z budżetu 160 tys. zł na utrzymywanie certyfikatu jakości.

  • Numer: 19 (990)
  • Data wydania: 10.05.11