Sobota, 8 maja 2021

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

Pozna prawdę o śmieciach

10.05.2011 00:00 red

Władze edukują się w dziedzinie gospodarki odpadami.

Wkrótce na sesji rady miasta stanie temat podatku śmieciowego.

Zastępca prezydenta Raciborza Wojciech Krzyżek wybiera się do Poznania na ogólnopolską konferencję poświęconą tematyce gospodarki odpadami. Samorządy mają od przyszłego roku zostać właścicielem śmieci na terenie gminy i będą pobierały z tego tytułu nowy podatek. – Tak jak teraz mieszkańcy płacą podatek od nieruchomości, będą płacić kolejny za odpady komunalne – zapowiada urzędnik.

Dzięki nowej opłacie miasto zyska, bo aktualnie nie wszyscy mieszkańcy ponoszą koszty wywozu śmieci. Tworzą się dzikie wysypiska, które gmina likwiduje na koszt podatnika. Podatek śmieciowy zapłacą wszyscy i z niego mają być opłacane usługi odbioru odpadów.

W związku  z wprowadzeniem nowych przepisów, w magistracie rozważają czy inwestować w miejskie PK i kupić tam nową linię do selekcji śmieci czy też zlecić taką usługę firmie zewnętrznej. – Chodzi o tzw. odzysk bio z odpadów, który musi wynieść minimum 25%, a w kolejnych latach jeszcze więcej. Potrzebny jest nam do tego dodatkowy sprzęt – dodaje wiceprezydent.

(ma.w)

  • Numer: 19 (990)
  • Data wydania: 10.05.11