Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 51/52 (970/971) Data wydania: 21.12.10

Opłatek na dworcu PKP

– Jak każdy miałem niesamowitą mamę. Nauczyła mnie aby na Wigilię zapraszać kogoś kto jest sam – mówi Ryszard Frączek, raciborzanin, wydawca, publicysta, działacz społeczny i radny.
Pan Ryszard w rozmowie z nami wspomina o innej, nietypowej wigilii. W latach 90-tych wspólnie ze znajomymi byli członkami ruchu solidarności z ubogimi Maitri.
 
– W samą Wigilię, zaraz po kolacji, wspólnie z przyjaciółmi jechaliśmy do Katowic. Zabieraliśmy wigilijne potrawy i 2 – 3 samochodami około godziny 20.0 byliśmy na miejscu – wspomina Ryszard Frączek. W akcji brało udział ponad 10 osób. W hali katowickiego dworca rozstawiali ławki tworząc duży stół. Na nim rozkładali potrawy i zapraszali wszystkich bezdomnych, samotnych i podróżnych do wspólnej wieczerzy. – W barze zamawialiśmy herbatę i zbieraliśmy ludzi z całego dworca. Miała to być wigilia dla bezdomnych, ale dołączali do nas zwykli pasażerowie. Nikt się na nikogo nie oburzał. Ten widok pozostał mi głęboko w pamięci – dodaje.
 
Życzenia jednego z uczestników dworcowej wigilii były wyjątkowe. – Podszedł do mnie starszy, nieogolony mężczyzna. W ręku trzymał opłatek. Zapytał mnie, czy wiem co to jest. Odpowiedziałem zdziwiony, że to opłatek. On przecząco pokiwał głową i powiedział, że to jego pierwsze śniadanie – opowiada raciborzanin.
 
Obecnie wigilia u Frączków jest bardzo rodzinna. Czasem przyjeżdża na tę okazję ośmioosobowa rodzina brata pana Ryszarda. Od rana trwają przygotowania w kuchni. – Kiedy jest już wszystko przygotowane, barszcz z uszkami stoi na stole, elegancko ubrani rozpoczynamy modlitwę. Modlimy się za rodzinę i przyjaciół – opisuje wydawca. Na wigilię zostaje rozłożone Pismo Święte formatu 0,5 metra. – Czytamy z niego ewangelię św. Łukasza. Później dziękujemy Bogu za wszelkie dobro, którym nas obdarzył – tłumaczy pan Ryszard. Wigilia to okazja do wspomnień bliskich, którzy odeszli. – To trudny moment. Chciałoby się powiedzieć mamie to, czego nie zdążyliśmy – zamyśla się.
 
Po modlitwie kolędy. Tradycyjnie „Bóg się rodzi”. Na stole czeka już 12 potraw, m.in. barszcz, karp, pierogi z kapustą i grzybami. Po kolacji znów nadchodzi czas kolędowania. – Najmłodsza córka się denerwuje i niecierpliwi. Nie może się doczekać kiedy będą prezenty – uśmiecha się pan Ryszard. Późnym wieczorem rodzina udaje się na pasterkę.
 
– W Wigilię nigdy nie pracujemy. To są nasze zasady. Staramy się pościć. Ja dochodzę do siebie po ciężkim, grudniowym okresie w pracy. Moje trzy córki, którymi obdarzył mnie Bóg, zajmują się kuchnią – wyjaśnia ojciec rodziny. Pierwszy dzień świąt rodzina Frączków spędza w domu. Nie gotuje się obiadu i nikogo nie odwiedza. – Za to w drugi dzień po Wigilii odwiedzamy rodzinę i znajomych – mówi Ryszard Frączek.
 
(woj)