Niedziela, 11 kwietnia 2021

imieniny: Filipa, Leona, Jaromira

RSS

Olimpijczycy województwa śląskiego – ciekawa publikacja pod choinkę

14.12.2010 00:00 red
Autor wspomnień o ludziach sportu, którzy odeszli od nas w ciągu ostatnich 12 miesięcy kontynuuje swoją pracę związaną z archiwizacją sportu na terenie Śląska w XX wieku i nie tylko.

Właśnie ukazała się kolejna książka Jerzego Szczygielskiego pt. „Olimpijczycy województwa śląskiego 1924-2010”. – W swoim wydawnictwie przedstawiłem olimpijczyków, którzy urodzili się na terenie Śląska. Są także tacy, których nie wiąże ze Śląskiem miejsce urodzenia, ale jakże znaczący fakt, że w okresie rozgrywania igrzysk reprezentowali barwy klubów województwa. Ponadto uhonorowałem kilku, których wiąże z regionem długa, owocna kariera zawodnicza i stałe miejsce zamieszkania, ale z takich czy innych względów, czasem wbrew swojej woli, w okresie igrzysk, reprezentowali inne kluby naszego kraju. Z pewnością szczególne zainteresowanie wzbudzą niepublikowane dotąd biogramy 13 Ślązaków, uczestników pokazu gimnastycznego podczas IO w Amsterdamie (1928). Nie wszystkie udało się odtworzyć, ale i te, które zostały z wielkim trudem odszukane i opracowane, zasługują na uwagę – mówi Jerzy Szczygielski, autor książki, która jest lekturą obowiązkową dla każdego kibica. Oprócz biogramów sportowców znajdziemy tam dzieje śląskiego olimpizmu 1924-2010. Książka będzie nie tylko olimpijskim dokumentem, ale także istotną częścią sportowej karty województwa śląskiego, wpisując się wraz z całym dorobkiem w historię 90-lecia PKOl (1919-2009).

Jerzy Szczygielski: Absolwent AWF, Podyplomowych Studiów Geografii Uniwersytetu Wrocławskiego (1978). Korespondent sportowy, prezenter – Radia „DW” i „K” oraz I Programu Polskiego Radia Redakcji Sportowej w Warszawie. Długoletni spiker imprez sportowych i masowych. Współpracownik czasopism o tematyce sportowej.

(pm)

  • Numer: 50 (969)
  • Data wydania: 14.12.10