Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 50 (969) Data wydania: 14.12.10

ZNANA POSTAĆ: prezydent

Samorząd uczniowski SP 1 zaprosił do szkoły prezydenta Raciborza Mirosława Lenka. Uczniowie głównie klas VI ale i młodsi przepytali włodarza z tego czym się zajmuje.

Tak się złożyło, że było to pierwsze po wygranych wyborach „wyjście do ludzi” głowy miasta. Dzieci pytały o sukces z 21 listopada. Lenk przyznał, że wynik jest „jego dumą”.

Prezydent lubi takie spotkania, w 2009 odbył cykl podobnych w bibliotece, gdzie jego rozmówcami byli także przedszkolacy i gimnazjaliści. – Zawsze chętnie przyjdę do was, zapraszam też do siebie. Do urzędu. Zdjęcie w fotelu prezydenta ma wzięcie – uśmiechał się gość.

Gdy przyszło do zadawania pytań, prezydent zachęcał by pytać o wszystko. – Odpowiem nawet na najtrudniejsze kwestie. Moja praca odbywa się przy otwartej kurtynie – podkreślał Mirosław Lenk.

Spytano go m.in. czy uprawia jakiś sport. Prezydent odparł, że w ten sposób odreagowuje stres związany z pracą. – Bardzo lubię aktywność fizyczną. W dzieciństwie nie miałem dostępu do sali gimnastycznej, więc graliśmy z kolegami w piłkę na podwórku. Nieźle szło mi z piłką ręczną. Byłem w kadrze województwa zielonogórskiego. Na studiach pasjonowałem się siatkówką, ta dyscyplina jest moją ulubioną do dziś. Zawsze dość dobrze pływałem. Jeżdżę na rowerze – wymieniał prezydent. Jego zdaniem jeśli chce się jasno myśleć, trzeba rozwijać kondycję fizyczną. – Zachęcam. Nie popieram zwolnień z wf od rodziców – oznajmił.

Wizytę prezydenta moderowała Agata Arendt szef samorządu szkolnego.

(ma.w)

---

O to pytali

– Czy praca prezydenta jest trudna?

– Łatwo nie jest. Potrzeba w niej konsekwencji i determinacji. Trzeba umieć ponosić ryzyko, a nie wszystkie decyzje są trafne. Jestem poddawany presji. Ocenia mnie rada, piszą o mnie media. Ale ta praca daje duże zadowolenie kiedy dobrze idzie. Wszystkich nie da się zadowolić, ale jeśli większość mnie popiera to czuję satysfakcję.

– Co jeszcze by pan chciał zmienić w Raciborzu?

– Nie możemy budować za dużo, bo nie utrzymamy tego co powstanie. Musimy jednak dokończyć odbudowę dróg. Ulica Reymonta czyli fragment Odrostrady, pomożemy w jej naprawie. Remontu wymaga też wylotówka na Rybnik. Będą remonty kolejnych chodników. Zagospodarujemy na pewno plac Długosza. Czy to będzie galeria handlowa czy mieszkania, o tym zdecyduje rada miasta. Od 40 lat ten plac straszy pustkami i to się skończy. Zbudujemy nowe ścieżki rowerowe. Będziemy też remontować szkoły, w tym i szkołę z Ostroga. SP 1 wymaga docieplenia, żeby tyle nie kosztowała w utrzymaniu.

---

Dzień w urzędzie

Mirosław Lenk zdradził uczniom jak wygląda jego dzień pracy. Do pracy przychodzi po godz. 7.00. Zaczyna od odprawy z zastępcami. Omawia z nimi bieżące sprawy. Później do gabinetu wzywani są naczelnicy wydziałów urzędu, dla których prezydent ma polecenia. – Podejmuję szereg decyzji, za które biorę odpowiedzialność – wyjaśniał młodzieży urzędnik. Lenk pracuje zwykle do godz. 17.30 ale bywa, że zostaje i do 20.00. – W weekendy pełnię funkcje reprezentacyjne – podsumował.