Niedziela, 11 kwietnia 2021

imieniny: Filipa, Leona, Jaromira

RSS

Uczniowie ZSM w Mainz

07.12.2010 00:00 red
Od poniedziałku 8 listopada 10 uczniów klas III technikum odbywa swoją zagraniczną praktykę miesięczną. Po raz pierwszy w historii szkoły jest to praktyka zagraniczna w Mainz. Partnerem realizowanego programu Leonardo Da Vinci jest tym razem BBS I i partnerskie firmy szkoły w Nadrenii – Palatynacie w Niemczech.

Uczniowie wyjechali z domów w niedzielę i po krótkim locie z Katowic wylądowali na lotnisku we Frankfurcie – Hahn. Na miejscu spotkali partnerów ze współpracującej w realizacji praktyki zagranicznej szkoły – Urlike Schweitzer i Rolfa Goettelmanna. Pierwszego dnia uczniowie z opiekunami z ZSM – Edytą Cieszyńską i Konradem Hajdaszem zwiedzili szkołę i warsztaty, a następnie zostali przyjęci w Ratuszu.

Od wtorku 9 listopada uczniowie rozpoczęli zajęcia praktyczne. Każdy z nich pracuje w innej firmie regionu branży elektro-instalacyjnej, czy mechatroniczno-informatycznej. Pracę rozpoczynają o 7.00, na miejsce dojeżdżają komunikacją miejską. Jeden z uczniów odbywa swoją praktykę w ZDF, a drugi w SWR, czyli firmach branży medialnej (II program telewizji publicznej oraz stacji radia).

Oprócz pracy, w czasie pobytu w Mainz uczniowie zwiedzą miasto, którego historia sięga czasów imperium rzymskiego, muzeum najsłynniejszego obywatela Mainz – Johannesa Gutenberga – wynalazcy druku, słynną katedrę, wezmą udział w szkoleniu w Wiesbaden (instalacje elektr. inteligentny dom). Oczywiście nie mogło zabraknąć wyjścia na mecz Bundesligi zwłaszcza, że drużyna Mainz 05 jest aktualnie wiceliderem jesiennych rozgrywek piłkarskich w Niemczech.

Zorganizowanie praktyki i zajęć kulturalnych oraz całego pobytu w Mainz było możliwe dzięki unijnemu programowi wspierającemu kształcenie zawodowe – Leonardo Da Vinci. W tej edycji programu planowane są dwie grupy po 10 uczniów każda, które otrzymają szansę na ciekawy start w życie zawodowe. Na te działania pozyskano środki europejskie w ZSM w wysokości prawie 50 000 Euro.

Piotr Sput

  • Numer: 49 (968)
  • Data wydania: 07.12.10