Piątek, 23 kwietnia 2021

imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta

RSS

Jestem tym co jem

07.12.2010 00:00 red
18 listopada Szkoła Podstawowa nr 18 im. Książąt Raciborskich w Raciborzu gościła grupę młodzieży z Základní Škola T.G. Masaryka w Opawie.

Wizyta związana była z realizacją mikroprojektu „Szlachetne zdrowie – czyli jestem tym co jem” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007–2013 „Przekraczamy granice”. Celem wizyty było opracowanie czesko-polskiego słownika o tematyce zdrowego odżywiania oraz integracja.

Uczniowie obu szkół pracowali wspólnie nad przygotowaniem dwujęzycznego słownika: tekstów i grafiki. Młodzież została podzielona na dwie grupy: młodszą i starszą. W skład młodszej grupy weszli uczniowie klas trzecich szkoły polskiej

i uczniowie klas piątych szkoły czeskiej. Zadaniem trzecioklasistów było wykonywanie rysunków za pomocą kredek i farb, a także innych prac plastycznych ilustrujących hasła słownika. Piątoklasiści przy pomocy słowników tłumaczyli nazwy owoców i warzyw.

Starsza grupa podzieliła się na trzy zespoły. Pierwszy zespół, korzystając ze słowników i translatorów tłumaczył hasła dotyczące czynności wykonywanych w trakcie przygotowania posiłku. Drugi, opracowywał w programie Corel Painter ilustracje i szatę graficzną słownika. Trzeci zespół odpowiedzialny był za skanowanie i drukowanie przygotowanych przez uczniów prac plastycznych.

W trakcie wizyty uczniowie polscy i czescy mogli wzajemnie się poznać, zapoznać się z nawykami żywieniowymi danego kraju, ale również zmniejszyć barierę językową. Podczas słodkiego poczęstunku, uczniowie rozmawiali o szkole, o swoich zainteresowaniach i nie było dla nich problemem, że kolega wypowiada się w innym języku.

(r)

  • Numer: 49 (968)
  • Data wydania: 07.12.10