środa, 14 kwietnia 2021

imieniny: Bereniki, Waleriana, Jadwigi

RSS

WAŻNE:

Comenius w „osiemnastce”

30.11.2010 00:00 red
Od września 2009 r. raciborska Szkoła Podstawowa nr 18 wraz ze szkołami partnerskimi z Walii, Czech i Hiszpanii realizuje projekt Comenius zatytułowany „Zdrowe życie w naszym środowisku”. Jednym z wielu aspektów tego międzynarodowego ekologicznego projektu są wyjazdy do krajów partnerskich, podczas których uczestnicy poznają kulturę danego kraju, sposoby ochrony zdrowia ludzi i środowiska naturalnego oraz przede wszystkim mają możliwość czynnego posługiwania się językiem angielskim.
Od 19 do 25 września ośmioosobowa grupa uczniów klas szóstych pod opieką wicedyrektor szkoły Sławy Mądrzyńskiej-Gali skiej oraz anglistek Haliny Syjud i Ewy Folęgi uczestniczyła w spotkaniu partnerów projektu w Walii.
 
Oficjalne otwarcie wizyty studyjnej rozpoczął powitalny program artystyczny pełen ruchu i tańca, raciborzanie mogli podziwiać tradycyjny walijski taniec w wykonaniu uczniów szkoły goszczącej. Po zajęciach integracyjnych uczestniczyli w profesjonalnych warsztatach zielarskich, w trakcie których mogli podziwiać okazy ziół oraz dowiedzieć się o ich właściwościach leczniczych. W kolejnych dniach wizyty zwiedzali piękną zabudowę Wrexham wraz z imponującą katedrą św. Idziego. Uczestniczyli też w zajęciach sportowych na świeżym powietrzu. Dzięki słonecznej pogodzie odbywały się one w kilkuosobowych międzynarodowych grupach na terenie kompleksu boisk sportowych należącego do miasta. Kolejnego dnia pracowali w międzynarodowych grupach wykonując fantastyczne prace plastyczne. Udali się też do Memorial Hall, gdzie wzięli udział w warsztatach językowych, podczas których uczniowie tamtejszej szkoły uczyli się języka walijskiego.
 
– Atrakcją pobytu w Walii była jednodniowa wycieczka, podczas której zwiedziliśmy urocze miasteczko portowe Porthmadog, zachwycaliśmy się pięknem przyrody i ukształtowaniem terenu podczas spaceru po plaży. Następnie zwiedziliśmy średniowieczny zamek w Caernarfon, wzniesiony przez angielskich władców w celu obrony przed Walijczykami. W muzeum skał łupkowych uczestniczyliśmy w zabawnej prezentacji związanej z historią wydobywania i pozyskiwania materiałów budowlanych z tychże skał. Następnie podczas spaceru ścieżką dydaktyczną podziwialiśmy piękno odradzającej się przyrody na terenach wydobywania skał. W ostatnim dniu pobytu w Walii, rankiem udaliśmy się na spotkanie z merem Wrexham, gdzie zostaliśmy bardzo ciepło i serdecznie przyjęci. Wyjazd był naprawdę wspaniałą przygodą, pozostawił w każdym z nas, niezatarte wspomnienia. Spędziliśmy cudowny tydzień wspólnie z Walijczykami, Hiszpanami i Czechami. Nawiązaliśmy nowe znajomości oraz odświeżyliśmy te nieco starsze – mówi Sława Mądrzyńska-Galińska.
 
(opr. e)
  • Numer: 48 (967)
  • Data wydania: 30.11.10