Czwartek, 22 kwietnia 2021

imieniny: Leona, Kai, Heliodora

RSS

W skrócie - powiat raciborski

30.11.2010 00:00 red
4 z własnej woli
Samorząd miejski 3 grudnia nagrodzi wolontariuszy. Przygotowano wyróżnienia w czterech działach: oświacie, sporcie, opiece społecznej i zdrowiu. Dla laureatów i gości urzędowej imprezy wystąpią artyści Operetki Gliwickiej.
 
Będzie jak nowe
Modernizacją kotłowni budynku Centrum Matki z Dzieckiem „Maja” w Miedoni zajmie się zakład „Murex” z Bogunic za cenę 37 452,78 zł. W przetargu ogłoszonym przez raciborski urząd miasta konkurował z 5 firmami. Najdroższą ofertę złożył „Ekotech” z Jastrzębia Zdroju – ponad 72,5 tys. zł.
 
Brzeskie lampy
Budową infrastruktury oświetlenia na ulicach Sosienkowej, Mandrysza, Sadowej oraz Wiśniowej zajmie się – w wyniku miejskiego przetargu – firma „RJC” Jolanty Barbary Chrzanowskiej z miejscowości Łapino, za cenę 88 380,94 zł.
 
Pierwsze sesje
Posiedzenie nowej rady miasta odbędzie się 1 grudnia, dzień wcześniej zbierze się nowa rada powiatu. Początek obrad tego gremium zaplanowano na godz. 10.00. Na tych sesjach zostaną wybrane nowe władze samorządowe.
 
Huk w sylwestra
Pokazy pirotechniczne oraz występ „teatru ognia” będą atrakcjami nocy sylwestrowej w Raciborzu. – Nawiążemy do sprawdzonego scenariusza sprzed roku. Przyszło dużo ludzi, podobało im się – mówi wiceprezydent miasta Ludmiła Nowacka. Impreza odbędzie się na Bulwarach Nadodrzańskich.
 
Wróci za rok
Mirosław Lenk nie będzie już organizował w tym roku spotkań z mieszkańcami, choć przed wyborami mówił o „dwóch, trzech w centrum”. – Najbliższe planuję dopiero za rok – oznajmia prezydent.
 
Drogowskaz na placu
Na placu Dominikańskim powstał drogowskaz z nazwami miast partnerskich Raciborza. Został wykonany w bruku, ma około 3,5 metra średnicy. W znak w kształcie koła wkomponowano różę wiatrów. Strzałki nowego drogowskazu wykonano z nierdzewnej stali. Wskazują kierunek i odległości w kilometrach.
 
Konferencja o raku
Raciborskie Koło Polskiego Komitetu Zwalczania Raka organizuje 29 listopada otwartą konferencję pt. „Wpływ trybu i stylu życia na zapadalność na choroby nowotworowe”. Wykład wygłosi prof. Jadwiga Jośko z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. KPKZ zaprasza w godzinach od 12.00 do14.00 do RCK (ul. Chopina).
 
Świąteczny Racibórz
Z okazji świąt Bożego Narodzenia samorząd przystroił miasto. Na rynku pojawiła się nowa dekoracja – duży wieniec adwentowy ze świecami, zawieszony na ozdobnym słupie. Węże świetlne, girlandy, bombki, łańcuchy pojawiły się na ul. Nowej, Mickiewicza, Długiej, Odrzańskiej, Batorego i placu Długosza.
 
Przesuną statuę w grudniu
Przedsiębiorstwo Budowlane „Budinvest” podjęło się miejskiego zlecenia polegającego na przemieszczeniu zabytkowej statuy „Pomnik Zgody” z ul. Głubczyckiej na ul. Mikołaja w Raciborzu – obok ronda okularowego. Zadanie ma zostać wykonane do 15 grudnia. Koszt wyniesie 33 tys. 558 zł.
 
Liga mistrzów LKS
Rada miasta zaczyna przypominać Podokręg Piłkarski. Wszedł do niej kolejny działacz klubu z dzielnicy i mamy w samorządzie pełną reprezentację dzielnicowych futbolistów: Marian Gawliczek – LKS Brzezie, Franciszek Mandrysz – LKS Markowice, Eugeniusz Wyglenda – LKS Studzienna, Henryk Mainusz – LKS Ocice i nowy w tym gronie, zarazem najmłodszy Paweł Rycka z LKS „Wicher” Płonia. Że za Lenka piłkarzom jest lepiej niż za poprzednich prezydentów nikogo z boisk przekonywać nie trzeba. LKS-y nie muszą rywalizować w konkursie na miejskie dotacje na sport, bo przygotowano dla nich odrębną pulę; co roku dostają nowy sprzęt sportowy przy okazji turniejów o puchar prezydenta; inwestycji w bazę LKS-ów nie brak: nowa murawa w Ocicach, oświetlenie boiska w Markowicach, szatnie na Płoni, ogrodzenie w Studziennej.
 
Męska sprawa
W radzie miasta została tylko jedna kobieta. Jest nią Krystyna Klimaszewska, znana poprzednio z działalności w SLD, obecnie kandydatka KWW Lenk. Jest przełożoną pielęgniarek w szpitalu, szefuje raciborskiemu Towarzystwu Przyjaciół Dzieci. Na sesjach często poruszała sprawy ochrony zdrowia. Dlaczego nie ma innych pań? Wydaje się, że w mieście brakuje ich aktywności w działalności politycznej. Popularności Aldonie Krupie–Gawron, twórczyni sukcesów tanecznego Źródła, mógł pozazdrościć niejeden kandydat, ale ten splendor nie przełożył się na na mandat z listy RS Racibórz 2000. Cenę za mało widoczny na listach do głosowania raciborski PiS zapłaciły „akywistki” ostatniej kadencji jeśli chodzi o poruszanie spraw na posiedzeniach komisji i rady – Katarzyna Dutkiewicz oraz Elżbieta Biskup.
 
Przepadł w mrowisku
W ławie nie zasiądzie już radny „mrówka” Marcin Fica, który w trakcie kadencji zmienił barwy z opozycyjnych „Oblicz” na rządzącą drużynę Mirosława Lenka. Nigdy nie ciągnęło go do mównicy na sali obrad, nie urządzał połajanek prezydentowi jak rajcy mu przeciwni. – Nie miałem za dużego poparcia w poprzednich wyborach – przyznawał i liczył, że nowe środowisko da mu więcej głosów. Przeliczył się. „Oblicza” mają w nowej radzie Wałacha i Frączka, a Fica został za burtą.
  • Numer: 48 (967)
  • Data wydania: 30.11.10