Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 46 (965) Data wydania: 16.11.10

Łoś kupi zające

Raciborskie koło łowieckie Łoś otrzymało dotację w wysokości 10,3 tysiąca złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Pieniądze mają zostać wykorzystane na przywrócenie pierwotnego stanu środowiska przyrodniczego.
Pieniądze zostaną spożytkowane na tzw. introdukcję zwierzyny drobnej. Myśliwi zamierzają ze środków funduszu zakupić i wypuścić do środowiska naturalnego bażanty, zające i kuropatwy. – Przez najbliższe miesiące będziemy przygotowywać miejsca, gdzie zostaną wypuszczone zakupione zwierzęta. Chcemy mieć pewność, że utrzymają się w łowisku – mówi Mieczysław Nowacki, prezes koła łowieckiego nr 1 ŁOŚ w Raciborzu. – Teraz przed nami sporo formalności i pracy. Same zwierzęta też trzeba zamówić. Będziemy wypuszczać je  najprawdopodobniej na wiosnę – dodaje Nowacki.
 
Koło dzierżawi obecnie obwody łowieckie o łącznej powierzchni  14500 ha, położone na terenach gmin: Polska Cerekiew, Cisek, Rudnik i Krzyżanowice. Największy areał, 6800 ha posiada na terenie gminy Rudnik. Najwięcej lasów występuje natomiast na terenie gminy Polska Cerekiew oraz Krzyżanowice. W obrębie dzierżawionych obwodów nie występują duże kompleksy leśne (poza wcześniej wspomnianą Polską Cerekwią), natomiast przeważają małe i średnie remizy.
 
Po majowej i czerwcowej powodzi prawdziwa klęska w województwie śląskim dotknęła zwierzęta żyjące w zalanych lasach i w ich pobliżu. Na przykład w okolicach Pszczyny, Miedźnej, Bierunia, Goczałkowic, a także w pobliżu Raciborza pod wodą znalazło się od 15 do 50 procent obszarów leśnych. Zginęły przede wszystkim pisklęta, nierozwinięte jaja w ptasich gniazdach oraz młode osobniki bażantów, kuropatw, sarn, łosi i zajęcy. Tylko w rejonie Katowic straty z tego powodu oszacowano na ok. 100 tysięcy złotych. W wyniku dramatycznych sygnałów w tej sprawie, napływających od dłuższego czasu do Funduszu, 8 września Gabriela Lenartowicz – prezes WFOŚiGW w Katowicach oraz członkowie Zarządu: Andrzej Pilot i Adam Liwochowski spotkali się z przedstawicielami kół łowieckich z okręgu katowickiego znajdujących się na terenach gmin najbardziej poszkodowanych przez powódź. Zaproponowano im pomoc finansową w ramach szczególnych zasad dofinansowania przedsięwzięć związanych z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych. Zgodnie z nimi koła łowieckie, które podejmują aktywnie działania związane z odbudową poszkodowanych powodzią gatunków zwierząt, po zaopiniowaniu przez Zarząd Okręgu, mogą występować do Funduszu z wnioskami o dofinansowanie do 80 procent kosztów, z możliwością wypłat na ten cel zaliczek. Jak zapewniła prezes Gabriela Lenartowicz, wsparcie finansowe kołom łowieckim na reintrodukcję zwierząt będzie rozpatrywane w przyspieszonym i ułatwionym trybie – tak jak przy innych zadaniach związanych z usuwaniem skutków tegorocznej powodzi.Podczas narady w Funduszu na temat sytuacji zwierząt w lasach regionu po powodzi, często podkreślano, że dofinansowanie reintrodukcji to ratowanie życia w lesie. Dlatego myśliwi razem z leśnikami chcą dążyć w miarę możliwości do odtworzenia sprzed powodzi liczby i gatunków zwierząt żyjących w lasach naszego regionu zwłaszcza tych, którym nie udało się przeżyć powodzi. To szansa na przywrócenie w miarę szybko równowagi biologicznej w naszych lasach.
 
(eco)