Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 45 (964) Data wydania: 09.11.10

Pierwsze starcie

Ile powinien zarabiać prezydent Raciborza? Jak wprowadzić darmowy internet w mieście? Co zrobić z niżem demograficznym w szkołach? Czy samorząd ma dotować leki dla najbiedniejszych? Jak dzielć dotacje dla klubów sportowych? Na te i inne pytania odpowiadają kandydaci na prezydenta Raciborza: Mirosław Lenk, Tomasz Kusy, Piotr Klima i Robert Myśliwy.
1. Nowe parkingi miejskie — gdzie powinny powstać w Raciborzu, ile przewiduje ich pan za swej kadencji jako prezydent?
2. Darmowy internet w mieście — czy widzi pan możliwość jego wprowadzenia?
3. Jak poradzi sobie samorząd z niżem demograficznym w szkołach?
4. Co prezydent może zaoferować inwestorowi zainteresowanemu Raciborzem?
5. Apteka socjalna z lekami dotowanymi przez samorząd dla najbiedniejszych mieszkańców — co sądzi pan o tym pomyśle?
6. Wyposażenie straży miejskiej w fotoradar przenośny i wprowadzenie dochodów z mandatów do budżetu miasta — proszę o opinię
7. Ile powinien zarabiać prezydent Raciborza? („na rękę”)
8. Ilu zastępców powinien mieć prezydent Raciborza?
9. Jakim kluczem powinny być dzielone miejskie dotacje dla klubów sportowych?
10. Pański pomysł na Dni Raciborza 2011 (gwiazda, budżet, miejsce)
 
Mirosław Lenk
 
Ad. 1. W ostatnich paru miesiącach powstało sześć nowych parkingów. Będziemy kontynuować ich budowę, np. przy cmentarzach, najbliższa inwestycja to ul. Rolna przy Jeruzalem i na ul. Łąkowej, dla mieszkańców obok tego, który zbuduje Tesco. Będziemy pomagać w budowie parkingów na podwórkach. Przy budynkach wspólnot mieszkaniowych powstają i będą powstawać parkingi. Jesteśmy członkami tych wspólnot. Większy parking planujemy w tzw. studni, pomiędzy ulicą Wileńską a Opawską.
Ad. 2. Mamy już hot spoty w kilku punktach. Będą rozwijane. Darmowego internetu nie będzie dla wszystkich mieszkańców. Jest to niezgodne z dyrektywą komisji europejskiej. Gmina nie może ingerować w rynek internetu, rozdając go darmo. Wiele firm w mieście z tego żyje. Mamy chyba 7-8 operatorów. Nowe hot spoty przy PWSZ, w parku – tam o nich myślimy. Mieliśmy propozycję w systemie WiMax ale to niedobre rozwiązanie, nie chcemy z niego skorzystać.
Ad. 3. Samorząd już sobie radzi z tym niżem. Przystosowuje placówki łącząc je w zespoły. O koszty trzeba zadbać. Należy też zachęcać do prokreacji, ale to zadanie polityki państwa, nie samorządu. Jeśli w kraju nie będzie mody na posiadanie dzieci, ten problem będzie zawsze występował.
Ad. 4. Wiele rzeczy, przede wszystkim gminne tereny inwestycyjne. Mamy plac Długosza, plac Arki Bożka oraz 10 ha na Ostrogu i prawie 40 ha żwirowni. Możemy promować tereny prywatne, także ten po byłej cukrowni, już nabyty, ale będzie odsprzedawany w części. Ponadto możemy dokonywać zmian w studium i planie zagospodarowania przestrzennego tak by nowych terenów pod handel, usługi czy produkcję przybywało. Trzeba się także zastanowić nad profesjonalnym biurem obsługi inwestora, którego teraz nam brakuje. Byłaby tam osoba „pilotująca” inwestora.
Ad. 5. To nie jest zły pomysł. Jeżeli jest problem z niewykupywaniem leków przez uboższych mieszkańców, to trzeba się nad tym pochylić. Konkurencja aptek w mieście jest duża. W drodze konkursu jedna z nich mogłaby taką usługę świadczyć. Nie widzę żadnych przeszkód przed takim rozwiązaniem.
Ad. 6. Jestem przeciw. Od zawsze byłem. Łupienie kierowców to nie jest dobry pomysł.
Ad. 7. Jestem zadowolony ze swojego wynagrodzenia (ok. 8 tys. zł na rękę), choć wiele osób tak zaangażowanych w pracę i mających taką odpowiedzialność zarabia więcej. Jest to jednak praca na rachunek podatnika, więc nie można mieć zbyt wysokich oczekiwań.
Ad. 8. To co jest w Raciborzu jest modelem optymalnym: podział na sferę społeczną i gospodarczą. Ja zajmuję się generalnie wszystkim. Jeden zastępca nie wystarczy. To duże miasto i specjalizacja duża.
Ad. 9. Tylko i wyłącznie w trybie konkursowym, tak jak jest to robione od wielu lat. W zależności od tego jak są duże i jakie osiągają wyniki sportowe, tak korzystają z dotacji miejskich. Na podstawie doświadczeń można udoskonalać to rozwiązanie.
Ad. 10. Mam pomysł, działamy według pewnego standardu. Na pewno powtórzyłbym Jarmark św. Marcelego i rodzaj przemarszu z udziałem stowarzyszeń i środowisk. Będzie pewnie jakaś gwiazda, która tu jeszcze nie grała. Budżet? W tym roku był wyjątkowo duży, bo był wspólny projekt z Rybnikiem. Przyszłoroczny musi być skromniejszy. Miejsce? Zarówno centrum, z placem Dominikańskim czy Rynkiem, ale także stadion miejski, w zakresie w jakim będzie potrzebny.
 
Robert Myśliwy
 
Ad. 1. Wszędzie gdzie układ drogowy pozwala, przy okazji remontów ulic powinny powstawać miejsca parkingowe. Swój parking powinien mieć DK Strzecha. I to nie kosztem amfiteatru. Na zapleczu jest miejsce by stworzyć parking na około 30 aut. Podobnie jeśli chodzi o RCK przy ul. Chopina, z tyłu od strony Labiryntu. Wymogi co do miejsc postojowych należy stawiać przy każdym obiekcie handlowym. W okolicy Zamku i OSiR niezbędny jest parking dla autokarów.
Ad. 2. To powinien być jeden z priorytetów dla miasta, tak jak i inne nowe technologie. Źródeł finansowania należy szukać w środkach unijnych, a jeśli ich tam nie będzie, to trzeba zabezpieczyć wydatki na ten cel w budżecie miasta i to jak najszybciej.
Ad. 3. Na pewno czynnik ekonomiczny nie powinien być decydujący przy podejmowaniu decyzji w tej sprawie. O likwidacji placówki powinna decydować wola mieszkańców. Warto stosować model przejmowania placówek przez stowarzyszenia i tworzenie szkół społecznych. W powiecie one z powodzeniem funkcjonują. Samorząd powinien w ten sposób podejść do racjonalizacji sieci szkół. Kadrę nauczycielską należy odmłodzić. Osoby z uprawnieniami emerytalnymi powinny ustąpić miejsca młodym nauczycielom. Będzie dla nich praca w szkole, albo na umowę zlecenie albo w formie wolontariatu.
Ad. 4. Miasto musi posiadać dobrze przygotowaną ofertę inwestycyjną, oferowane działki powinny zostać skatalogowane, a tereny szczególnie atrakcyjne – scalone: z działek gminnych i prywatnych, zamienianych właścicielom na zasadzie ekwiwalentu. Miasto powinno zachęcać inwestora ulgami podatkowymi. Inwestorzy strategiczni, z branż nie występujących w Raciborzu, powinni być obsługiwani przez specjalną komórkę w urzędzie, takiego „anioła stróża czy przewodnika” dbającego o to, by procedury obsługi zostały dostosowane do potrzeb, możliwie przyspieszone.
Ad. 5. Tak, powinnna istnieć. Jej wybór odbywałby się na zasadzie konkursu dla aptekarzy. Klienci opieki społecznej powinni dostawać pieniądze na leki, nie do ręki, a w formie recepty realizowanej w takiej aptece.
Ad. 6. Dwa lata temu już interpelowałem na sesji w tej sprawie. Jestem za. Fotoradar i wspólne patrole z policją pomogą w likwidacji piratów drogowych. Sama prewencja nie wystarczy, należy stosować także kary.
Ad. 7. Nie więcej niż obecny prezydent, ale adekwatnie do odpowiedzialności ponoszonej na tym stanowisku.
Ad. 8. W obecnym stanie jest wskazanie. Dwóch.
Ad. 9. W sposób przejrzysty i czytelny dla wszystkich. W pierwszej kolejności decydować powinna liczba podopiecznych – dzieci oraz osób zrzeszonych w klubie. Później wyniki i realizacja wspólnych projektów z miastem. By pomagać nie tylko tym, którzy proszą o pomoc, ale i coś wnoszą od siebie. Na marginesie dodam, że nawet instruktorzy OSiR powinni wyjść poza ośrodek.
Ad. 10. Taka impreza powinna odbywać się w centrum, na placu Dominikańskim, Rynku i póki nie jest sprzedany na placu Długosza. Stadion OSiR nie jest dobrym miejscem. Występy drogich gwiazd nie mogą odbywać się kosztem prezentacji tego co raciborskie. Należy stawiać na własne atuty. Z gwiazd marzy mi się Sting. Sprowadziłbym Kult, którego oczekiwano w mieście. Budżet powinien wynieść minimum około 150 tys. zł, należy się starać o jego zwielokrotnienie przez udział w projektach unijnych i współpracę ze sponsorami.
 
Tomasz Kusy
 
Ad. 1. Parkingi w pierwszej kolejności powinny powstawać tam gdzie jest ich największy deficyt, czyli na dużych osiedlach. Zastąpienie stref płatnego parkowania strefami ograniczonego postoju, również wpłynie na uwolnienie miejsc na obrzeżu tych stref, zajmowanych przez kierowców, którzy nie chcą płacić za postój. Dodatkowo planuję poprawić kursowanie komunikacji miejskiej, co może pozwolić na ograniczenie ruchu kołowego w centrum miasta. Przy okazji zabudowy placu Długosza z pewnością powstanie parking podziemny.
Ad. 2. Ten postulat zgłaszam od 2002 roku. Bezpłatny internet (w ograniczonym oczywiście jakościowo zakresie) to obecnie akurat najprostszy w realizacji z pomysłów, z powodzeniem zrealizowany w wielu miastach. Pytaniem do obecnych władz jest np. dlaczego porzucono mocno zaawansowany temat (łącznie z finansowaniem z UE) WiMax. Jako ciekawostkę dodam, że na moim osiedlu chętni mogą korzystać z bezpłatnego internetu od kilku lat.
Ad. 3. To ogromne wyzwanie dla samorządu, jednak należy przy tym pamiętać, że inwestując w edukację inwestujemy w naszą przyszłość. Dziś wyznacznikiem atrakcyjności miejsca do inwestowania jest właśnie dostęp do wykwalifikowanej kadry pracowniczej. Dlatego musimy zadbać o wysokie standardy kształcenia dzieci i młodzieży.
Ad. 4. Konieczne jest zrozumienie, że inwestor to nasz partner i po partnersku powinien być traktowany. Znam przypadki (a nawet niegdyś sam doświadczyłem podobnej sytuacji) kiedy zamiast pomocy ze strony urzędu miasta pojawiały się kolejne utrudnienia. Należy to zmienić i zaoferować fachową pomoc (nie tylko obsługę).
Ad. 5. To jeden z pomysłów jakie w tej radzie miasta zgłaszaliśmy jako opozycja. Chodzi o sytuację, kiedy to Ośrodek Pomocy Społecznej przekazuje środki na wykup leków, a te przeznaczane są na inny cel.
Ad. 6. Jestem przeciw.
Ad. 7. Godnie i stosownie do posiadanych kwalifikacji. Nie mniej niż jego zastępcy a Ci niż naczelnicy, którzy powinni być dobrze opłacanymi fachowcami. Ustawa dokładnie określa stosunkowo wąskie ramy kwotowe.
Ad. 8. Ustawa określa, że nie więcej niż dwóch. Trudno sobie wyobrażać, że jeden zastępca zna się na wszystkim od spraw społecznych, poprzez kulturę, sprawy administracyjne, po wielomilionowe inwestycje finansowane z źródeł UE.
Ad. 9. Należy brać pod uwagę realne potrzeby klubu, osiągane sukcesy, liczbę aktywnych zawodników, znaczenie dla lokalnej społeczności i nie powinny to być środki mniejsze niż obecnie.
Ad. 10. Trzeba większy nacisk postawić na promocję i wsparcie naszych, lokalnych wykonawców. Oczywiście jakaś gwiazda będzie, jednak nie miałbym odwagi narzucić raciborzanom propozycji bez szerokiej konsultacji (np. za pomocą internetu).  Na pewno nie będzie to nic na wzór koncertu sylwestrowego dla pięciu osób, zorganizowanego przez obecnego prezydenta.
 
Piotr Klima
 
Ad. 1. Nowe parkingi miejskie można  by usytuować a istniejące powiększyć w następujących miejscach: ul. Drewiana, ul. Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” (z wjazdem od ul. Reymonta), ul. Kościuszki (na wysokości b. szpitala), pl. Konstytucji  k. d. „Klepki”, pl. przy ul. Jana Pawła II (naprzeciw Kościoła Matki Bożej), tereny pomiędzy dawnymi koszarami husarskimi a osiedlem domów jednorodzinnych, na Ostrogu, tereny przy ul.1 Maja (k/stacji benzynowej), ul. Głubczycka – teren k/ stacji paliwa gazowego, ul. Pocztowa k. postoju taksówek. Do odległych parkingów: należałoby uruchomić komunikację wahadłową busami ze śródmieściem oraz zorganizować na parkingu wypożyczalnię rowerów, skuterów.
Ad. 2. Darmowy Internet powinien być wdrożony na obszarach publicznych: instytucje, urzędy, placówki kulturalne, biblioteka, sportowe, targowisko, Rynek, pl. Długosza, ul. Długa, pl. Konstytucji, główne parkingi, parki im. Roth, kpt. F. Stala, skwery przy Urzędzie Miasta, Ogródek Jordanowski.
Ad. 3. Niż demograficzny – jest sprawą czasową i nie należy czynić zbyt pochopnych decyzji, np. likwidację szkół. Na czas niżu demograficznego ograniczyć liczbę oddziałów klasowych. Zagospodarować nadwyżkę etatów  nauczycielskich na innych odcinkach pracy z dziećmi i młodzieżą.
Ad. 4. Dla inwestorów i przedsiębiorców prezydent powinien wskazać atrakcyjną ofertę rozwoju określonych branż, poprzez: – korzystne lokalizacje dla zakładów, – zwolnienia i ulgi podatkowe, pomoc w zabezpieczeniu kadr, szczególnie fachowych, – pomoc w znalezieniu rynku odbiorców, – nawiązaniu kontaktów z instytucjami i organizacjami, – promowaniu działalności gospodarczej.
Ad. 5. Ośrodek Pomocy Społecznej może ogłosić konkurs, w którym mogą wziąć udział wszystkie zainteresowane apteki na realizację recept dla swoich podopiecznych. Konkurs wygrywa apteka, która zaproponuje najtańsze ceny (najniższą marżę). Podopieczni OPS mogą wówczas nabyć podstawowe leki możliwie w najtańszej cenie, otrzymują z apteki rachunek, a w OPS zwrot pieniędzy. W pewnych sytuacjach, np. leki dla podopiecznych np. hospicjum mogą być przekazane z hurtowni przez aptekę jako darowizna, bo np. w hurtowni lub aptece będzie mijał  termin ważności danego leku, który jednak nie może być krótszy niż pół roku.
Ad. 6. Fotoradar nie ma służyć temu żeby zintensyfikować wpływy środków finansowych do budżetu miasta. Ma służyć kontroli ruchu drogowego i przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego w celu zapewnienia bezpieczeństwa tego ruchu, a karanie mandatem jest tylko sankcją prawno-karną za nieprzestrzeganie tych przepisów, a nie dodatkowym źródłem dochodu dla wsparcia budżetu gminy i dla pokrycia dziur budżetowych.
Ad. 7. Zarobki prezydenta powinny oscylować w granicach 7 – 12 tys. zł i być uzależnione od efektywności sprawowania urzędu.
Ad. 8. Prezydent miasta powinien mieć jednego zastępcę oraz 2 asystentów: prezydenta i jego zastępcy.
Ad. 9. Podział środków na kluby sportowe powinien uwzględniać: faktyczne potrzeby klubu, liczbę trenujących i korzystających z oferty klubowej, osiągane wyniki sportowe i wychowawcze, rolę jaką pełni w mieście i poza nim oraz to jak jest oceniany w środowisku sportowym.
Ad. 10. Dni Raciborza powinny trwać 10 dni: od piątku do niedzieli. W tym czasie powinien odbywać się Festiwal Integracyjny Europy Środkowej, w którym występowałyby osoby niepełnosprawne w różnym wieku. Na deskach powinni też wystąpić aktorzy i artyści rodem z Raciborza: Marzena Korzonek, Ania Wyszkoni, Magdalena Walach, Sojka i wiele wschodzących gwiazd. Wydawanie ogromnych sum na ognie sztuczne i udział gwiazd w inscenizacjach historycznych sprowadzający się do przejazdu na koniach jest marnotrawstwem pieniędzy. W  czasie  Dni Raciborza powinien też odbywać się Zjazd Raciborza, Zjazdy Absolwentów Szkół i Spotkania Podwórkowe.