Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 33 (952) Data wydania: 17.08.10

Francuski ligowiec na wakacjach

Wywodzący się z raciborskiego Rafako młody siatkarz drugi sezon zagra za granicą.

W macierzystym klubie (był w raciborskim wówczas KS Rafako młodzikiem i kadetem) trenuje Michał Kamiński. To pochodzący z Krzanowic zawodnik, którego talent rozwinął trener Witold Galiński (a wypatrzył na lekcjach wf Zbigniew Szymański).
23-latek przebywa na urlopie przed wznowieniem rozgrywek we francuskiej pierwszej lidze (Ligue B). Będzie tam występował w zespole Club Ales en Cevennes Volley–Ball (spadkowicz z francuskiej ekstraligi), gdzie przeszedł z również pierwszoligowego Martigues Volley–Ball. Uznany został tam za najlepszego atakującego minionego sezonu całej ligi.
Kamiński to mistrz Europy kadetów z 2005 roku i zawodnik Jastrzębskiego Węgla.
Karierę zawodową siatkarza z Krzanowic wspomaga menadżer Andrzej Grzyb, współpracujący z 60 siatkarzami z Polski. Przede wszystkim z reprezentantami Polski. Kamiński także grał w kadrze, ostatnio w Polsce B, na Uniwersjadzie. – Nabieram doświadczeń, liga francuska nie jest tak mocna jak PLS, ale warunki finansowe i sportowe są dużo lepsze niż w polskim zapleczu najsiljniejszej ligi – porównuje zawodnik, który jeden sezon spędził w Gorzowie Wielkopolskim (I liga). – Dobrze zapamiętam ten okres, bo świetnie mi się pracowało z trenerem Sławomirem Gerymskim, który był dla mnie jak ojciec – mówi Michał Kamiński.
Kariera młodego siatkarza stanęła pod znakiem zapytania gdy doznał poważnych obrażeń w wypadku samochodowym. – Po tych ranach nie ma śladu, jestem w pełni zdrowy, szczęśliwie kontuzje sportowe mnie omijają – uśmiecha się.
W Martigues grał z dwójką Polaków – Jakubem Łomaczem i Kamilem Zielińskim. Tęskni jednak za domem i narzeczoną, z którą ustalił już datę ślubu, w sierpniu przyszłego roku. Wybranką jego serca jest mieszkanka Borucina, z którą zna się od 8 lat.
– Chciałbym wrócić do Polski by grać, ale tylko w takim klubie, gdzie mógłbym się rozwijać. W PLS oferują lepsze warunki niż we Francji, ale nie chciałbym powtórki sytuacji z Jastrzębskiego Węgla, gdzie mimo wysokiej formy nie miałem miejsca w składzie. Ja się z gwiazdami już obyłem – twierdzi.
Obiekty pierwszoligowej siatkówki we Francji to hale zbliżone do raciborskiej, gdzie aktualnie trenuje Kamiński. – To dyscyplina nie tak popularna jak w Polsce. Na mecze przychodzi jakieś 400 osób – opowiada zawodnik.
Oba francuskie kluby Kamińskiego zlokalizowane są na ciepłym południu kraju. – Śniegu tam nie widziałem – śmieje się siatkarz. Na obczyźnie przeszkadza mu, że Francuzi to naród, któremu „nigdy się nie spieszy, zawsze mają czas”. – W nowym zespole zagram z 4 Francuzami, w drużynie będzie też Brazylijczyk, Rosjanin i Puertorykańczyk – zapowiada Michał Kamiński. Barier językowych nie odczuwa. – Posługuję się angielskim i to wystarcza – wyjaśnia.

(ma.w)