Niedziela, 9 maja 2021

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

Na targu będzie taniej

10.08.2010 00:00 red
Po dwóch miesiącach uchwała wejdzie w życie

Pomysł na obniżenie placowego ma odbudować ruch na raciborskich targowiskach. Odpowiednia regulacja wysokościami stawek ma jednocześnie ograniczyć handel w innych miejscach. Gdy opłaty na placach targowych stopnieją o około połowę, tak w innych miejscach podskoczą nawet o kilkaset procent.
Przyjęta 23 czerwca uchwała Rady Miasta Racibórz o obniżeniu opłat targowych jest już badana w urzędzie wojewody. Długi okres oczekiwania na obiecane obniżki opłat, to wynik procedur urzędowych. Aby każda uchwała władz miejscowych weszła w życie, musi ją zbadać urząd wojewody. Sprawdza się tzw. legalność uchwały. Poza tym, jeśli nowy przepis dotyczy finansów miasta, wojewoda dodatkowo zleca jego zbadanie Regionalnej Izbie Obrachunkowej. Izba obraduje około dwa razy w miesiącu. Kiedy pracownicy urzędu w Katowicach zaakceptują treść uchwały, publikują ją w Dzienniku Ustaw. Uchwała wchodzi w życie po dwóch tygodniach od tej publikacji.
Dziennik Ustaw jest publikowany średnio co dwa dni. Każdy z nich zawiera około 100 stron, a w ciągu miesiąca specjaliści wojewody sprawdzają legalność blisko 1300 dokumentów.
– Nie mamy wpływu na termin ogłoszenia uchwał miasta. Nie jesteśmy też w stanie określić kiedy urząd wojewódzki zbada daną uchwałę – wyjaśnia Anita Tyszkiewicz-Zimałka, rzecznik prasowy raciborskiego magistratu. Dla przykładu, tegoroczna uchwała o budżecie Miasta Racibórz czekała na publikację od stycznia do lipca 2010 roku.
4 sierpnia izba obrachunkowa wzięła pod lupę uchwałę o opłatach targowych w naszym mieście. – Mamy już informację, że RIO zbadało omawianą uchwałę i nie zgłosiło do niej żadnych uwag. Uchwała zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw nr 155, który ukaże się 16 sierpnia – informuje Elżbieta Majewska-Góral, st. inspektor wojewódzki ds. redakcji dziennika urzędowego województwa śląskiego. Niższe opłaty targowe powinny więc zacząć obowiązywać jeszcze w tym miesiącu.

(woj)

  • Numer: 32 (951)
  • Data wydania: 10.08.10