Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 31 (950) Data wydania: 03.08.10

Ikona nie jest rzemiosłem

Ikony są nie po to, aby cieszyły oko, ale, by otwierały na rzeczywistość duchową, tak potrzebną w dzisiejszym rozchwianym świecie – uważa Grzegorz Tomasiak, autor ikon.

Jego batalia z ikonami, jak sam mówi o swojej pracy, trwała dokładnie 365 dni. W tym czasie powstał cykl 14 prac.
Grzegorz Tomasiak jest absolwentem edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu oraz Instytutu Sztuki w raciborskiej PWSZ. – Ikoną interesuję się od dawna. Fascynowała mnie tempera, prace precyzyjne – opowiada artysta. – Kiedy w połowie lat 90. szukałem literatury polskiej, nie było nic na temat ikon. Z biegiem lat nabierałem doświadczenia, wiedzy. Kulminacyjnym punktem były studia na PWSZ. Tam spotkałem dra Kazimierza Frączka. Tam też zdecydowałem, że na dyplom wykonam ikony, ale były bardziej frywolne, współczesne. W Kaliszu podchwyciłem pomysł ks. Jacka Skorniewskiego, żeby wykonać cykl ikon do kaplicy w Nędzy – dodaje. Jego 14 ikon powstawało przez rok. Przedstawiają apostołów. Wernisaż wystawy odbył się 27 lipca w Pocysterskim Zespole Klasztorno-Pałacowym w Rudach.

Kolory wiele znaczą

Podczas krótkiego wykładu artysta opowiedział o skomplikowanym procesie tworzenia ikon. Słuchacze usłyszeli o kowczegu, który ma symbolizować łódkę przypływającą z innego świata, szpongach, gruntowaniu desek i o architekturze, która w ikonach jest... odwrotna. Młody artysta z zapałem opowiadał o żmudnym grawerowaniu i przygotowaniu pigmentów, o nakładaniu kolorów i złoceniu. – Kolory są bardzo istotne. Każdy kolor szat ma swoje znaczenie, uwarunkowany jest jakimiś życiowymi przejściami. Obecnie nie ma problemu z przygotowaniem pigmentów, ale gdybym się tym zajął w XVI w., zdobycie wszystkich pigmentów zajęłoby mi kilka lat – opowiadał Grzegorz Tomasiak.

Imprezy niena miejscu

Charakterystyczne dla ikon jest to, że nie mają cienia. Jednak, jak podkreśla artysta, nie tylko technika w tym przypadku jest ważna. – Ikona nie jest rzemiosłem. To wymaga samozaparcia i wyrzeczeń. Dlatego podczas pracy rezygnowałem np. z imprez w akademiku. Po prostu nie wypadało. Ikona to jest sakrum, wymaga skupienia, modlitwy. Ortodoksyjni artyści z nikim wtedy nie rozmawiają. Ja wychodzę z założenia, że rozmowa z drugą osobą może pomóc. Nie wyrzucę kogoś z pracowni, bo chcę się modlić. Ale na pewno warto się skupić, wyciszyć – przyznaje Grzegorz Tomasiak.

Dał ikonę papieżowi

Mimo młodego wieku artysta ma na swoim koncie wiele sukcesów w różnego rodzaju konkursach. Jego prace plastyczne znajdują się w wielu krajach, m.in. w Watykanie, gdzie w 2004 r. miał okazję wręczyć papieżowi Janowi Pawłowi II ikonę Matki Boskiej Pokornej Rudzkiej. Wystawa ikon w rudzkim opactwie będzie czynna w każdy weekend do 30 września. Prace Grzegorza Tomasiaka można będzie też oglądać w Walii i Niemczech. A jakie plany ma on sam? – Mam wizję, żeby dalej się kształcić. Obecnie szukam też pracy – mówi świeżo upieczony absolwent.  

(e.Ż)