Czwartek, 6 maja 2021

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

Brązowy szach mat

20.07.2010 00:00 red
Juniorzy Silesii Racibórz zajęli znakomite trzecie miejsce, które jest największym sukcesem młodzieży w historii szachów drużynowych raciborskiego klubu.

Od 4 do 14 lipca odbywały się  rozgrywki Drużynowych Mistrzostw Polski II Liga Juniorów w szachach, w których uczestniczyło 200 szachistów z 30 klubów z całej Polski. Indywidualnie na szóstej szachownicy najlepszą zawodniczką okazała się Veronika Gazik, na piątej Aleksandra Wieczorek zajęła piąte miejsce, na drugiej szachownicy Kacper Polok był również piąty, a na najsilniejszej pierwszej szachownicy kapitan drużyny Michał Obruśnik był 4. Dodatkowo nagrodę za najmłodszego zawodnika turnieju II ligi otrzymał  niespełna 9-letni Viktor Gazik z Silesii Racibórz. W drużynie wystąpił też Bartłomiej Cycoń, który grał na 4 szachownicy.

Joachim Obruśnik, prezes K.Sz. Silesia Racibórz przyglądał się swoim podopiecznym na zawodach. – Cztery zwycięstwa pod rząd nad: Pszczyną, Krosnem, Częstochową, Kielcami oraz remis z Bydgoszczą, dały naszej drużynie prowadzenie po 5 rundach i spore nadzieje na końcowy sukces. Niestety dwie kolejne porażki z Krakowem i Grzybowem nieco nasze humory popsuły, ale w ostatniej części zawodów, juniorzy z Silesii pokazali niezwykłą ambicję. Do końca nie przegrali już żadnego meczu. Najpierw w 8 rundzie wygraliśmy z kolejną drużyną z Kielc, potem był remis z Chorzowem, a w ostatnich dwóch rundach, gdy rozstrzygały się losy miejsc na podium, wygraliśmy z Wrocławiem i Warszawą. Szczególnie cieszą te dwie ostatnie wygrane, bo dały nam brązowy medal i pokonaliśmy największe ośrodki szachowe w Polsce. Do srebrnego medalu brakło naprawdę niewiele, przegraliśmy tylko punktacją pomocniczą, dwoma małymi punktami – dodaje Joachim Obruśnik.

Warto przypomnieć, że krótko przed ligą Michał Obruśnik uczestniczył w Międzynarodowym Turnieju OPEN we Wrocławiu, gdzie zajął I miejsce do rankingu w  kategorii 2200.

oprac. WiZ

  • Numer: 29 (948)
  • Data wydania: 20.07.10