Niedziela, 9 maja 2021

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

Wakacyjny średniowieczny rycerz i japoński samuraj

20.07.2010 00:00 red
Kolonie nad morzem, piesze wędrówki po górach i zagraniczne wycieczki to wszystkie atrybuty wakacji, na które zarówno starsi, jak i najmłodsi czekają z upragnieniem przez cały rok. Kiedy jednak planów wyjazdowych nie można zrealizować, pozostaje lato w mieście – basen, korty tenisowe, kręgielnia, boiska czy place zabaw.

Podróż do Japonii

Oddział dla Dzieci biblioteki w Raciborzu to miejsce, w którym dzieci w wieku od 4 do 14 lat poznają historię, kulturę i sztukę Japonii. W każdy wtorek i czwartek pracownicy biblioteki przy ul. Kasprowicza zabierają swoich podopiecznych do kraju kwitnącej wiśni. Każde spotkanie poświęcone jest jednemu zagadnieniu, dotyczącemu kultury Japonii. Rozpoczyna je prezentacja multimedialna, która ma przybliżyć najmłodszym omawiany na zajęciach temat. Kolorowe fotografie i krótkie opisy skutecznie przyciągają uwagę uczestników zabawy. Choć na zajęcia zapisało się około 120 osób, to na kolejnych spotkaniach pojawia się mniej więcej połowa z nich. Dzieci dzielone są na dwie grupy i wraz ze swoimi opiekunami uczestniczą w zabawach ruchowych, a także poznają dawną i współczesną kulturę Japonii. Kurs mangi prowadzony przez studentkę ASP, japońskie sztuki walki, szycie tradycyjnego kimona, czy poznawanie tajników makijażu gejszy, to jedne z wielu ciekawostek, jakie dzieci odkrywają podczas kilkugodzinnych spotkań. Po przyswojeniu nowych słów i ich znaczeń, po licznych zabawach na świeżym powietrzu i stworzeniu kolejnego niezwykłego wizerunku gejszy, na wszystkich uczestników czeka poczęstunek i krótki film animowany, którym kończą się spotkania w bibliotece.

Prowadzone przez cały lipiec i sierpień zajęcia zyskały dużą popularność wśród najmłodszych i ich rodziców już w zeszłym roku, kiedy tematem zabaw byli Indianie. Dzieci z całego Raciborza i okolicznych miejscowości, pod opieką rodziców lub pracowników biblioteki przychodzą na ul. Kasprowicza po to by się bawić, ale także przez tę zabawę uczyć i poznawać nieznany im dotąd świat.
 
Szkoła przetrwania

Bogatą ofertę wakacyjną dla dzieci mają także kluby osiedlowe Itaka i M-5. Zajęcia plastyczne i sportowe w klubach urozmaicane są wyjazdami na basen, czy też na piknik do stadniny koni w Stodołach, gdzie dzieci uczą się jazdy konnej pod okiem instruktorów. Regularnie odbywają się także jednodniowe wycieczki w ciekawe, choć może mało znane okolice naszego regionu. Przejażdżka zabytkowym tramwajem po ulicach Wrocławia, pobyt w gospodarstwie agroturystycznym i zwiedzanie minizoo w Przysieczy, zwiedzanie skansenu górniczego w Zabrzu, czy zabawa w średniowiecznych rycerzy na terenie grodu rycerskiego w Byczynie, to jedne z wielu atrakcji, jakie kluby osiedlowe Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowoczesna” zapewniły w ramach akcji „Lato w mieście 2010”.  Na uczestników czekają jeszcze wyprawy: w Górki Wielkie, gdzie zwiedzać będą Muzeum Zofii Kossak-Szczuckiej, a potem wezmą udział w plenerze malarskim;  warsztaty garncarstwa i zwiedzanie ruin zamku w Chęcinach podczas wycieczki w Góry Świętokrzyskie i zwiedzanie jednej z najpiękniejszych jaskiń w Polsce – jaskini Raj. Na zakończenie lipcowych spotkań w klubach osiedlowych, dzieci będą miały okazję wziąć udział w dwudniowej szkole przetrwania: marsz na azymut czy nauka czytania mapy turystycznej, to jedne z wielu przygód jakie napotkać będzie można w drodze przez Halę Górową pod Pilskiem. Oczywiście charakteru całej wyprawie nadaje ekwipunek, jaki mają ze sobą zabrać uczestnicy: śpiwory, latarki czy buty trekingowe, to najlepszy dowód na to, że szykuje się przednia zabawa.

Odbywające się od poniedziałku do piątku zajęcia w klubach osiedlowych są nie tylko dobrym sposobem na pokonanie wakacyjnej nudy i oderwanie się sprzed ekranów komputerów, ale także na zyskanie nowych umiejętności i poznanie wielu ciekawych miejsc. Rzadko bowiem jest okazja, by przenieść się w czasie i stać się średniowiecznym rycerzem strzelającym z prawdziwego łuku.

Ola Piechówka

  • Numer: 29 (948)
  • Data wydania: 20.07.10