środa, 12 maja 2021

imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli

RSS

Wieści gminne

20.07.2010 00:00 red

Ruda Kozielska zaprasza na festyn
Kuźnia Raciborska. Festyn z okazji 90-lecia miejscowego LKS-u odbędzie się 31 lipca i 1 sierpnia. Na sobotę zaplanowano turniej siatkówki 3-osobowej i siatkonogi oraz zabawę taneczną. W niedzielę odbędzie się turniej piłki nożnej 3-osobowej. O godz. 17.00 wystąpi zespół Duo Fenix. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci i konkursów z nagrodami. Na tę okazję przygotowano też foldery o Rudzie Kozielskiej, długopisy i kubki. Wyróżnieni zostaną najbardziej zasłużeni.

Szykuje się Wielka Beatwa!
Kuźnia Raciborska. MOKSiR zaprasza wszystkich chętnych do „bitwy” o tytuł Mistrza Beatboxu. Beatwa z mistrzem Arczim odbędzie się 28 sierpnia podczas imprezy plenerowej Pożegnanie Lata. Zapisy do 27 sierpnia w MOKSiR, można też wysyłać maile na adres dyrektor@kuzniakultury.pl.

Gmina utwardziła drogę
Kuźnia Raciborska. W Rudzie Kozielskiej utwardzono brakujący fragment ul. Hubertusa. Wykorzystano frez asfaltowy, który został po remoncie drogi nr 425. Utwardzony odcinek ma około 150 m długości.

Spiszą rolników
Pietrowice Wielkie. W gminie zostanie przeprowdzony spis rolny. Ma mieć wyjątkowy, nowoczesny charakter. Nie będzie jak dawniej sporządzany na formularzach papierowych, ale drogą elektroniczną. Rachmistrz będzie logował się za pośrednictwem internetu wprost z gospodarstwa, w czasie wizyty u rolnika. Spisujący na terenie Pietrowic Wielkich zostali przeszkoleni w Rybniku. Pierwsze wizyty powinny mieć miejsce już w sierpniu. Spis potrwa do października.

Lasek upiększy centrum
Pietrowice Wielkie. Agencja Rolna w Opolu przekazała gminie teren leśny w Samborowicach. Jak przyznał wójt Andrzej Wawrzynek, starania o ten lasek zakończyły się szybką finalizacją. Gmina przejęła do swego zasobu 280 arów gruntu. Utworzy z nich element zielonego centrum miejscowości.

Strażacy zaczekają do jesieni
Pietrowice Wielkie. W gminie zrezygnowano ze strażackich zawodów gminnych. Miejscowi ochotnicy byli bardzo zaangażowani w niesienie pomocy w trakcie wiosennych podtopień. Możliwe, że jesienią zostaną przeprowadzone zbiorcze ćwiczenia gminne.

Wkrótce rusza akcja lato w MOKSiR
Kuźnia Raciborska. W sierpniu rusza akcja lato organizowana przez MOKSiR. Zajęcia będą się odbywały zarówno w Kuźni jak i poszczególnych wsiach. W programie m.in. wyjścia na kąpielisko, warsztaty artystyczne na temat linorytu, witrażu, decoupage i fotografii. Na czas akcji zaplanowano też wycieczki: do Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu (12 sierpnia), do Chorzowa (17 sierpnia) i do Pszczyny (19 sierpnia).

Studenci z Międzyrzecza w Rudniku
Rudnik.  Od 19 lipca w Rudniku zajęcia z dziećmi prowadzą studenci z Międzyrzecza Podlaskiego. Wszystko w ramach programu Projektor - wolontariat studencki. Istotą programu jest realizacja przez grupy studentów oryginalnych projektów edukacyjnych w szkołach. Do programu zgłosiły się szkoły w Rudniku i Brzeźnicy.

Wybrali do Rady
Rudnik.  Rada Gminy wyznaczyła przedstawicieli gminy do Rady Kuratorów Fundacji Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań im. Josepha von Eichendorffa. Są nimi nadal Alojzy Pieruszka i Stefan Absalon.

Nowe stawki opłat za przedszkola
Rudnik. Gmina uchwaliła nowe wysokości opłat za przedszkola publiczne. Za świadczenia dodatkowe uznano: naukę języka obcego, religii, czytania, pisania, rytmikę, zajęcia logopedyczne i korekcyjno-kompensacyjne. Opłata za nie wynosi 2 zł za godzinę. Opłata ustalana jest miesięcznie jako iloczyn godzin za dane świadczenie oraz ustalonej stawki. Wysokość opłat za pobyt drugiego dziecka w przedszkolu obniżono o 50 %. 

W Kuźni wystąpi Arka Noego
Kuźnia Raciborska. 28 i 29 sierpnia odbędzie się w Kuźni Pożegnanie Lata. Na scenie zaprezentują się m.in. Arka Noego, polsko-czeski, góralsko-rockowo-funkowy-reggeowy kwartet Folkoperacja oraz Funk4Fun. Ponadto wystąpią artyści związani z MOKSiR-em: Dominika Zawada, Karolina Wojtoszek oraz zespół The Messis.

Remontują boisko
Kuźnia Raciborska. Trwa remont boiska w Rudzie Kozielskiej. Zostało ono wyrównane, następnie nawieziono warstwę ziemi z torfem. Niedługo można będzie wysiać trawę. 

 

  • Numer: 29 (948)
  • Data wydania: 20.07.10