Niedziela, 9 maja 2021

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

Pałace potrzebują gospodarza

20.07.2010 00:00 red
W wakacje radni Rudnika nie próżnują. Odrabiają zadanie domowe zadane przez szefa komisji oświaty.

Gmina jest bogata w obiekty zabytkowe. Na jej terenie znajduje się wspanialne utrzymany pałacyk w Jastrzębiu, ale jest i popadły w ruinę dwór w Sławikowie.

Latem samorządowcy z Rudnika udali się na tradycyjny objazd zabytków. Z podziwem obserwowali dbałość niemieckiego towarzystwa o pałac Eichendorffa. Stopniowo remontuje go fundacja z siedzibą w Łubowicach. Odmienne odczucia towarzyszyły obserwatorom pod pałacem w stolicy gminy. W Rudniku stopniowo niszczeje zaniedbany przez właściciela z niezbyt dobrą opinią. Jak mówiono na przedwakacyjnej sesji rady, zmienia się stan własnościowy obiektu. – Oby gmina podjęła właściwe działania w tej sprawie – życzył władzom radny Stefan Absalon.

Dobrze prezentuje się pałac w Modzurowie – budynek zamieszkały, w nie najgorszym stanie oraz zabytkowa budowla w Jastrzębiu. I tam jest solidny właściciel. Fatalnie za to jest w przypadku pałacu sławikowskiego, który grozi zawaleniem. Istnieje jeszcze obiekt w Czerwięcicach, ogrodzony i remontowany w miarę możliwości jego gospodarza.

Urzędnicy chcieliby wyeksponować krzyż pokutny w Grzegorzowicach, potrzebna jest inwentaryzacja tego zabytku. Niestety gmina nie może liczyć na wsparcie finansowe wojewódzkiego konserwatora. Z trudem znajduje on czas, by pojawić się na terenach pełnych śladów historii. Wyręczyć eksperta postanowił szef komisji oświaty Stefan Absalon. Zaproponował kolegom z rady by dokonali przeglądu  kapliczek i krzyży na  terenie gminy, wraz z dokumentacją fotograficzną. – Takie zadanie na wakacje – uśmiechnął się na sesji radny.

(ma.w)

 

  • Numer: 29 (948)
  • Data wydania: 20.07.10