Piątek, 14 maja 2021

imieniny: Bonifacego, Macieja, Dobiesława

RSS

W skrócie - powiat raciborski

20.07.2010 00:00 red

Upalne opóźnienia PKP
Z powodu wysokich temperatur i niebezpieczeństwa odkształcenia torów, wszystkie pociągi jeżdżą wolniej i mają opóźnienia. Z Raciborza do Rybnika to średnio 15 min. Poza tym raciborska kasa PKP zmieniła godziny otwarcia. Od 25 czerwca bilety w okienku kupimy w godz. 6.00 - 17.30. W innych godzinach, bez dopłat, kupimy bilet u konduktora.

Solaria jak azbest i tytoń
Sanepid przestrzega przed nadmiernym korzystaniem z promieni UV (zarówno naturalnymi jak sztucznymi). To one w 80% odpowiadają za starzenie się skóry i zmarszczki. W solariach skóra otrzymuje 25 razy więcej promieniowania UV niż naturalnie. Do 30 roku życia korzystanie z solariów podwyższa ryzyko powstania raka skóry o 75%. Sanepid porównuje kąpiele słoneczne do palenia tytoniu i szkodliwości azbestu.

300 tys. zł w parku jordanowskim
Od września ruszy remont parku jordanowskiego przy ul. Stalmacha. Zgodnie z projektem będą tu 4 strefy zabaw,  m.in. dla dzieci z  zaburzeniami rozwoju. Po zmroku teren oświetlą nowe lampy. Projekt finansuje Urząd Miasta Racibórz, jego wartość wycenia się wstępnie na 300 tys. zł. W 2010 roku magistrat przewidział również budowę, doposażenie i odnowienie trzech innych placów zabaw za łączną kwotę ok. 100 tys. zł.

Powstają trasy rowerowe
Konsorcjum firm PRD (spółka miejska) i Zakład Brukarski Remigiusza Trawińskiego pracują nad ścieżkami rowerowymi, które pobiegną przez Park Zamkowy – w ramach projektu Bulwary Nadodrzańskie – oraz wałami i ulicami Kościuszki oraz Łąkowej. Raciborskie firmy wygrały te zlecenia w przetargach miejskich. – Cieszę się z takich zwycięstw, zwłaszcza, że PRD to nasza spółka i możemy lepiej dopilnować jakości robót – podkreśla Mirosław Lenk.

Trzecia fontanna
Jeszcze w tym roku na skwerze naprzeciw magistratu, przy ul. Batorego i Drzymały ma się pojawić mała fontanna, trzeci taki obiekt w mieście. – To w ramach poprawy estetyki parków i skwerów. Także ten niewielki teren chcemy upiększyć – zapowiada prezydent Raciborza.

Nie utargowali w urzędzie
Do gabinetu prezydenckiego zgłosiło się kilku przedsiębiorców, którzy odczują nowe ceny za handel uliczny na terenie miasta. Poza miejskim targowiskiem wzrosną one wyraźnie. – Zainwestowaliśmy w nasz obiekt 4 mln zł. Miasto nie wycofa się więc z planowanych podwyżek. Kto chce handlować może to robić na wyznaczonym placu, w dodatku za niższą opłatę – argumentuje Mirosław Lenk.

Pieniądze za wybory
26 630 zł kosztowało przeprowadzenie wyborów prezydenckich na terenie Raciborza. To wynagrodzenia dla członków wyborczych komisji obwodowych. Pieniądze przekazał samorządowi budżet państwa, w formie dotacji celowej. 

Więcej na Brzeską
Konsorcjum firm remontujących ul. Brzeską w Raciborzu – Zakład Brukarski Remigiusza Trawińskiego i Eurovia Polska pozyskały od inwestora – Powiatu Raciborskiego dodatkowe ponad 112 tys. zł na roboty dodatkowe w zakresie przebudowy przepustu drogowego.

Rybniczanie zbudują nam orlika
Firma Inwestycje.pl z Rybnika (poprzednia nazwa firmy Mexxado) za 1 094 885,22 zł zbuduje boisko ze sztuczną trawą przy Budowlance. W przetargu rybniczanie pokonali m.in. firmy Borbud i Melkad, które zbudowały inne orliki w Raciborzu.

Kolejne szafy starosty
Za ponad 12 tys. zł przybyło urzędnikom z powiatu mebli. Dostawą i ich montażem zajęła się opolska firma Dom. W zamówieniach starostwa dominowały szafy.

Wydali na komputery
Starostwo powiatowe kupiło dla dwóch swoich wydziałów (organizacyjnego i spraw społecznych) nowy sprzęt komputerowy za ponad 23 tys. zł. Dostawcami m.in. komputerów i drukarek zostały firmy z Gliwic oraz Gdańska.

  • Numer: 29 (948)
  • Data wydania: 20.07.10