Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 28 (947) Data wydania: 13.07.10

Zapomnieli o zalanych domach

Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych z Kuźni Raciborskiej, których domy ucierpiały w wyniku majowej powodzi, wrócili już z wycieczki do Giżycka. Wyjazd dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Oprócz uczniów z Kuźni na Mazurach wypoczywały dzieci z Grzegorzowic, gdzie również woda wyrządziła wiele szkód.
– Dzieci przebywały w Zespole Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu na zaproszenie miasta i powiatu – mówi Alicja Kołton, jedna z wychowawców. – Uczestnicy wyjazdu mieli zapewniony nocleg w internacie z pełnym wyżywieniem. Nie zapominaliśmy o obowiązku szkolnym. Dzieci podczas wyjazdu chodziły do tutejszej szkoły. Pierwszy raz widziałam, żeby dzieci tak chętnie chodziły do szkoły. Nauczyciele byli dla nich wyrozumiali, a znajomi z nowych szkół nawet odwiedzali dzieci w internacie, czy oprowadzali nas po mieście – mówi Gabriela Brzeźniak, drugi wychowawca.

Gospodarze zadbali również o wypoczynek. Czas wolny po lekcjach dzieci był ściśle wypełniony, między innymi wycieczkami do Kadzidłowa i Malborka. Był także rejs statkiem, zwiedzanie miasta i twierdzy Boyen, wizyta w jednostce wojskowej oraz zajęcia na pływalni. – Nasi powodzianie na każdym kroku spotykali się z życzliwością. Dzieci uczestniczyły w miejscowych wydarzeniach m.in. Dniach Giżycka, Indywidualnych Mistrzostwach Polski w Gimnastyce Artystycznej, oraz Eko-Logice – pikniku Mazurskiego Związku Międzygminnego – Gospodarka Odpadami w Spytkowie – mówi wychowawca.
 
Bunkier Hitlera
 
W wyjeździe pomogli również prywatni sponsorzy, którzy zapewnili zwiedzenie kwatery Hitlera w Wilczym Szańcu. W samym sercu Mazur znajdują się porośnięte lasem ruiny kwatery głównej Adolfa Hiltera. Zamaskowane miasteczko w lesie – 200 budynków: schrony, baraki, 2 lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, urządzenia klimatyzacyjne, wodociągi, ciepłownie, dwie centrale dalekopisowe.W 1944 r. mieszkało tu ponad 2000 osób.
 
Śląskie Kuratorium Oświaty zorganizowało wspólne spotkanie wszystkich grup ze Śląska w Malborku. Spotkało się tam ok. 200 osób. – Jesteśmy bardzo wdzięczni za przyjęcie nas – mówią wychowawczynie kuźniańskich dzieci. Wyjazd powodzian był możliwy dzięki porozumieniu zawartemu pomiędzy wojewodą śląskim a wojewodą warmińsko-mazurskim. Na wypoczynek, połączony z nauką, wyjechało ok. 250 dzieci z kilku miejscowości woj. śląskiego, m.in. z Kuźni Raciborskiej, Grzegorzowic, Bierunia, Czechowic-Dziedzic, Bojszowa, Zabrza, Przyszowic i Kaniowa. Mali powodzianie trafili do Giżycka, Ełku, Gołdapi, Olecka i Olsztyna.
 
Fundusz znów pomoże
 
Wyjazd dzieci z powiatu racuborskiego możliwy był dzięki dofinansowaniu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w ramach uchwalonych przez radę nadzorczą funduszu szczególnych zasad finansowania przedsięwzięć, związanych z wystąpieniem klęski żywiołowej, w tym m.in. wyjazdów dzieci. Znacznie przyspieszają i upraszczają one możliwości uzyskania pomocy ze środków tym, którzy jej najbardziej potrzebują. Skorzystało z tej możliwości właśnie Kuratorium Oświaty w Katowicach, organizując już w maju wyjazdy dla ponad 200 pierwszych dzieci powodzian. – Fundusz gotowy jest dofinansować ponowne wyjazdy dzieci powodzian, które nadal nie mają gdzie wrócić, bo ich domy wciąż są zniszczone i nie nadają się do zamieszkania. Jak wynika z informacji uzyskanych od opiekunów, oprócz materialnego wsparcia dla poszkodowanych rodzin, równie ważna jest pomoc i opieka terapeutyczna, którą dzieci objęte są podczas wyjazdów. Często dzięki niej przestają się bać wody i potrafią zrozumieć jak ważne jest umiejętne współistnienie człowieka z przyrodą – mówi Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW w Katowicach.  
                                           
(eko)