Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Każdy może otworzyć szkołę niepubliczną

13.07.2010 00:00 woj
Na terenie powiatu raciborskiego powstaną kolejne szkoły niepubliczne. Będą one konkurencją dla szkół publicznych, a co za tym idzie mogą odebrać im uczniów. To znów prowadzi do obniżenia subwencji dla szkoły. Radni powiatowi razem z wicestarostą Andrzejem Chroboczkiem tłumaczyli dlaczego nic z tym nie można zrobić i wskazywali plusy tego stanu rzeczy.
Andrzej Chroboczek pochwalił się skutecznością działań raciborskiej oświaty. W tym roku nabór do szkół będzie podobny jak w roku poprzednim. – Wprowadzamy nowe kierunki w naszych szkołach. Ich wachlarz dla młodzieży jest bardzo szeroki – mówił. Staroście chodziło m.in. o nowe kierunki w Budowlance i Zespole Szkół Zawodowych. Z raportu, który przedstawił na temat finansów oraz statystyk szkolnych, jedna kwestia zaniepokoiła Henryka Panka. – Szkoły niepubliczne zabierają nam rocznie około 1000 uczniów ze szkół publicznych. Zastanawiam się czy rzeczywiście są one potrzebne, a starosta wydaje zezwolenia na otwieranie następnych. Nie maja one uzasadnienia ponieważ dublują kierunki szkół publicznych – mówił. Wątpliwości radnego starał się rozwiać wicestarosta. – Każdy może otworzyć taką szkołę. Jeśli spełni wszystkie warunki to nie mamy wyjścia jak wpisać go w rejestr. Nie ma sterowania czy nam się szkoła podoba czy nie. Taka sytuacja prowadzi do zdrowej konkurencji, zobaczymy jak nam się to uda – odpowiedział Andrzej Chroboczek.
 
W szkołach niepublicznych nie obowiązuje karta nauczyciela. Pozwala to obniżyć ich koszty funkcjonowania. Starosta zaznaczył, że jest to kwestia, z którą na razie szkoły publiczne nie mogą konkurować.
 
Piotr Olender, przewodniczący komisji oświaty, wyjaśnił dodatkowo, że nie każda szkoła niepubliczna jest konkurencją dla publicznych. – Trzeba je podzielić na zaoczne dla dorosłych i dzienne dla młodzieży – tłumaczył. Zwrócił uwagę na inny system funkcjonowania tych placówek, gdyż często działają one na terenie innych szkół, nie ponosząc tym samym kosztów inwestycji. – Jeśli chodzi o konkurencję, to teraz będzie ciekawie – dodał.
 
(woj)
  • Numer: 28 (947)
  • Data wydania: 13.07.10