Niedziela, 9 maja 2021

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

W skrócie - Powiat raciborski

13.07.2010 00:00 art
Przyszłość kładki
Kierowani ciekawością jednego z czytelników, spytaliśmy prezydenta Raciborza o przyszłość kładki nad terenem byłej cukrowni. – Nowy właściciel tej nieruchomości nie ma żadnego obowiązku zachowania i utrzymywania tego przejścia. Dla miasta kładka nie ma istotnej funkcji komunikacyjnej – uważa Mirosław Lenk.
 
Powiatowa droga do Unii
Powiat raciborski podsumuje modernizację transgranicznej drogi na odcinku Tworków – Dehylov. Zrobi to na konferencji z pokazem multimedialnym 26 lipca w starostwie. Powiat remontował szosę z partnerami: Krajem Morawsko – Śląskim i  Zarządem Dróg Kraju Morawsko – Śląskiego. Projekt współfinansowała Unia Europejska z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
 
Szalet kosztuje miasto 35 tys. zł
Bieżące utrzymywanie szaletów miejskich na placu Dominikańskim kosztuje samorząd 35 tys. zł. Magistrat zleca to zadanie firmie ochroniarskiej Alex z Syryni. Dzięki przetargowi na to zadanie urzędnicy zaoszczędzili sporo pieniędzy. Oferta opolskiej formy na tę samą usługę opiewała na kwotę 118 tys. zł. Szalety są wyposażone m.in. w 3 damskie i 1 męską ubikację oraz 4 pisuary.
 
Praca tylko sezonowa
Liczba bezrobotnych, zarejestrowanych w raciborskim PUP-ie, w czerwcu nieznacznie spadła, do 2643 osób. Wzrosła za to liczba rejestrujących się. Jak się okazuje,  to wcale nie absolwenci, tylko ludzie poprzednio pracujący. – Należy wysnuć wniosek, że następują zwolnienia z firm. Zapotrzebowanie, jakie zgłaszają pracodawcy jest przede wszystkim na prace sezonowe – informuje dyrektor Edmund Stefaniak.
 
Studenci na wycieczce
Śląski Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza na wycieczkę do Wrocławia i Trzebnicy 7 i 8 sierpnia. Wyjazd z Raciborza nastąpi o godz 8.00. Koszt całości 130 zł (przejazd, nocleg w Domu Pielgrzyma, wyżywienie i pamiątkowa czapeczka). Przewodnikiem będzie ks. dr Aleksander Radecki, a kierownikiem wycieczki Piotr Klima.
 
Piaskowa do remontu
To bodaj pierwszy radny miejski, który składa interpelację do starosty. Marcin Fica z Oblicz pyta włodarza powiatu kiedy wyremontuje zniszczony fragment ulicy Piaskowej w Raciborzu i prosi o zbudowanie ścieżki rowerowej przy tej powiatowej trasie.
 
Oczekiwana zamiana miejsc
Magistrat zwrócił się do Agencji Nieruchomości Rolnych oddział w Opolu z pytaniem o możliwość zamiany gruntów w międzywalu nad kanałem Ulgi. Prosił o to w imieniu rolników z Markowic radny Franciszek Mandrysz. Pola nad kanałem są nieużytkowane, a podczas wylewów rzeki zanieczyszczane. Jak sprawdzili urzędnicy, tym terenem nie jest zainteresowane gliwicki RZGW.
 
Za światło w parku
Firma Complexus z Katowic za 85 545,39 zł wykona miejskie zlecenie: budowę infrastruktury oświetlenia w Parku im. Miasta Roth i ul. Zakładowej. Wśród siedmiu firm, starających się o zadanie, w przetargu były trzy raciborskie.
 
Worki wróciły
W magistracie zarządzono zbiórkę worków z piaskiem, których użyto podczas akcji powodziowej. – Trafiły na oczyszczalnię ścieków i do PRD i będą w stanie gotowości – poinformował Stanisław Mrugała odpowiedzialny w urzędzie za sytuacje kryzysowe.
 
Miasto szuka nabywców
W połowie sierpnia okaże się jakie jest zainteresowanie nieruchomościami miejskimi: działkami przy ul. Mariańskiej i Anny (magistrat chce 2,5 mln zł); budynkiem na Rynku 5A (2,9 mln zł), obszarem przy ul. Łąkowej (1,39 mln zł) i Placem Długosza (8 mln zł).
 
Pieniądze dla policji
Samorząd przekazał raciborskiej komendzie ponad 300 tys. zł w trakcie całej 4-letniej kadencji. Pieniądze poszły na dofinansowanie zakupu 3 samochodów, nagrody za skuteczność, wynagrodzenia za dodatkowe patrole oraz kaski i pałki na wyposażenie oddziałów prewencji.
  • Numer: 28 (947)
  • Data wydania: 13.07.10