Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 27 (946) Data wydania: 06.07.10

Kto okradł panią Jolantę?

Pani Jolanta podejrzewa o kradzież pracowników poczty.
To miał być sprytny sposób na dostarczenie do Polski pieniędzy. Zamiast przelewów, formularzy do wypełnienia i prowizji, pieniądze z Norwegii docierały do mieszkanki Raciborza w torbie listonosza. Nikt poza adresatem i nadawcą nie wiedział, że niepozorny list kryje pokaźną ilość pieniędzy. Do czasu.
 
Pani Jolanta Grzywna mieszka w jednej z kamienic przy raciborskim rynku. Co jakiś czas otrzymuje listy zza granicy. Do niedawna, obok skreślonych kilku ciepłych słów, znajomy pani Jolanty dokładał coś jeszcze. – Czasem otrzymywałam w liście pomoc finansową. Było to kilka banknotów obłożonych kartkami. List niczym szczególnym się nie wyróżniał. Ot zwykły polecony – mówi raciborzanka. Z końcem kwietnia pani Jolanta jak zwykle oczekiwała na list z Norwegii. Wkrótce w jej skrzynce pojawiła się długo oczekiwana przesyłka. Koperta była jednak rozerwana a w środku brakowało najważniejszej części przesyłki – gotówki. – Udałam się natychmiast na pocztę aby wyjaśnić sprawę. Na miejscu pojawiła się jakaś kierowniczka. Zapytałam dlaczego otrzymałam uszkodzony list zamiast awizo. Listonoszka, która wróciła z terenu zaczęła się wypierać, że nic nie wie o skradzionych pieniądzach. Podczas rozmowy na poczcie nawet słowem nie wspomniałam o skradzionej zawartości. Sprawa była dla mnie jasna – wspomina pani Jolanta.
 
Zabezpieczyli odciski
 
W kopercie było ponad tysiąc złotych. Z urzędu pocztowego raciborzanka udała się na komendę policji. Technicy zabezpieczyli kopertę i przesłali do laboratorium kryminalistycznego celem zabezpieczenia śladów daktyloskopijnych. Odciski pobrano również od pani Jolanty, aby wykluczyć grono osób, które dotykały listu. – Po zgłoszeniu napisałam list do Centrum Poczty w Rybniku. Podałam szczegółowe dane dotyczące zdarzenia i czekałam – wspomina okradziona kobieta. Po dwóch miesiącach dyrektor Oddziału Rejonowego Poczty w Rybniku odpisał pani Jolancie, że niewiele może zrobić a jej zarzuty są bezzasadne. – (...) ustalono, że przedmiotowa przesyłka polecona nadeszła do UP Racibórz w stanie nienaruszonym i nie budzącym zastrzeżeń oraz że w tym samym dniu została prawidłowo doręczona. Doręczenie nastąpiło poprzez wrzucenie  omawianej przesyłki do Pani skrzynki oddawczej, gdyż taki tryb doręczenia był zgodny z Pani dyspozycją z 13 maja 2003 roku ­– odpowiada Elżbieta Staroń, dyrektor oddziału.
 
Już nie chce listu
 
Sęk w tym, że swoją dyspozycję pani Jolanta odwoływała czterokrotnie na przestrzeni ostatnich lat. O tym, że pocztowcy wiedzieli, że chce znów otrzymywać awizo a przesyłki odbierać na poczcie może świadczyć fakt, że przed wspomnianą kradzieżą jak i po, listonosz zostawiał awiza. Do skrzynki trafił jedynie ten jeden list, z którego ktoś wcześniej wyciągnął pieniądze. – Nowe euroskrzynki nie są doskonałe  i każda osoba postronna może przy odrobinie dobrej woli wyciągnąć  taki list poprzez szeroki otwór wrzutowy – mówi Bartłomiej Kierzkowski, rzecznik Poczty Polskiej. – Nie mamy procedur aby tej pani zwrócić pieniądze, bo nie powinna ich wysyłać w taki sposób. Zgodnie art. 15 Światowej Konwencji Pocztowej listy polecone zagraniczne nie mogą zawierać monet, banknotów i przedmiotów wartościowych. Już mało kto tak przesyła pieniądze. Takie praktyki kojarzą się raczej z poprzednim ustrojem – dodaje rzecznik.
 
(now)