Niedziela, 11 kwietnia 2021

imieniny: Filipa, Leona, Jaromira

RSS

W skrócie - Powiat raciborski

22.12.2009 00:00
Duże zlecenie
Rafako S.A. otrzymało zawiadomienie z Elektrowni Kozienice S.A. o wyborze oferty raciborzan na wykonanie „Wymiany elektrofiltru bloku nr 10” w elektrowni. Wartość zlecenia wynosi około 47,9 mln zł.
 
Ulgę zostawią jeśli...
Prezydent Raciborza nie zażąda zwrotu bonifikaty na zakup gminnego mieszkania, w przypadku zamiany tegoż na spółdzielcze własnościowe prawo. Zwrotu nie będzie też, gdy pieniądze uzyskane ze sprzedaży lokalu gminnego w ciągu roku zostaną przeznaczone na spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania. Nad takim rozwiązaniem zagłosują w grudniu radni miejscy.
 
Nowa ulica w mieście
Droga łącząca ulice Jagodową i Poziomkową zyska nazwę Jeżynowej. Wszystkie znajdują się w Brzeziu. O nadanie nowej nazwy do radnych Raciborza zgłosili się mieszkańcy nowo wybudowanych domów w dzielnicy.
 
Skończą się pretensje
Stajnie huzarskie na Ostrogu, o których zaniedbywanie ma pretensje do miasta radna opozycji Małgorzata Lenart, prawdopodobnie znajdą nowego właściciela. Prezydent Raciborza otrzymał ofertę zamiany nieruchomości „na taką, która nas bardzo interesuje” jak przyznał.
 
Postój dla autokaru
Tzw. czarny plac – parking obok Berlinioka na Ostrogu to parking z miejscami postojowymi dla autokarów. Prezydent Raciborza wyznaczył ten rejon w odpowiedzi na liczne problemy z zaparkowaniem autobusów turystycznych na terenie miasta.
 
Rokowania są lepsze
Stary szpital miejski ma być teraz oferowany przez starostwo w trybie rokowań. – Dzięki temu oferent będzie mógł nam zapłacić za nieruchomość w ratach – podkreśla starosta Adam Hajduk. Dotąd w paru podejściach nie udało się sprzedać kompleksu budynków  w drodze przetargu.
 
Opawska przed terminem
Parę dni wcześniej od zaplanowanego terminu oddano do użytku drugą część remontowanej ulicy Opawskiej. 17 grudnia, od godzin południowych trasa była już przejezdna. – Procedury odbiorowe potrwają, ale po wizycie inspektorów z urzędu uznano, że ruch można puścić – powiedział nam Remigiusz Trawiński, właściciel firmy, która przeprowadziła remont. Finansowano go z pieniędzy unijnych, pozyskanych w ramach RPO Województwa Śląskiego.
 
Sprzedaż na poprawę
Miasto sprzeda, bez przetargu, działki w obrębie ulic Marty, Wandy i Rostka, każda o powierzchni ok. 19 arów, „na poprawienie zagospodarowania nieruchomości przyległych”, jak zapisano w projekcie uchwały. Zgodę na sprzedaż muszą wyrazić radni na sesji 30 grudnia.
 
Ile kosztuje samorząd?
363 tys. zł ma kosztować w 2010 roku Rada Miasta Racibórz, na funkcjonowanie Urzędu Miasta w budżecie samorządu przeznaczono 9,2 mln zł. Dodatkowo 50 tys. zł ma być przeznaczone na remont budynku przy ulicy Batorego. Budżet roczny straży miejskiej wyniesie 1,1 mln zł.
 
Nowość dla dzieci
Od września będzie działać w Raciborzu drugie prywatne przedszkole. Placówka reklamuje się już teraz, powstanie w budynku przy ulicy Starowiejskiej, naprzeciwko zakładu Mieszko.
 
Pieniądze na sport
200 tys. zł zarezerwuje w swoim budżecie miasto na remont hali zapaśniczej MKZ Unia przy placu Jagiełły. Ponad 389 tys. zł trafi do podziału między organizacje i stowarzyszenia  w konkursie organizowanym przez magistrat na początku roku.
  • Numer: 51/52 (923/924)
  • Data wydania: 22.12.09