Piątek, 23 kwietnia 2021

imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta

RSS

Polskie jasełka dla czeskiego partnera

22.12.2009 00:00
Od 17 grudnia Szkoła Podstawowa nr 13 w Raciborzu ma nowego partnera. Jest nim szkoła z Ostrawy. Przed południem w raciborskiej placówce dyrektorki Bogusława Małek i Ewa Sroková podpisały dekret o współpracy, a uczniowie przygotowali przedstawienie jasełkowe.
– Z panią dyrektor ze szkoły z Ostrawy poznałyśmy się we wrzesniu i wtedy już postanowiłyśmy podjąć współpracę. Nasz nowy partner to szkoła specjalna, ma duże doświadczenie w pracy z dziećmi z różnymi dysfunkcjami, co może być dla nas bardzo pomocne – stwierdziła dyrektor SP 13. – Nie jest to pierwsza placówka z Polski, z którą współpracujemy. Podobną umowę mamy podpisaną z Zespołem Szkół Specjalnych z Katowic, ale chcieliśmy nawiązać porozumienie ze szkołą z bliższej okolicy, a Racibórz jest blisko. Dobrze współpracuje nam się z Polską, bo nie ma bariery językowej – nasze języki są do siebie podobne – dodała dyrektor czeskiej placówki.
 
Czego dotyczyć będzie ta międzynarodowa współpraca? – Jej zakres to przede wszystkim niwelowanie dysfunkcji dzieci zarówno tych, które uczęszczają do naszej szkoły, jak i tych z czeskiej placówki – informuje Bogusława Małek. – Jest to też okazja do zapoznania się z różnorodną obrzędowością. Stąd w dniu dzisiejszym czeskie dzieci miały okazję zapoznać się z jasełkami przygotowanymi przez polskich uczniów – kontynuowała wiceprezydent Ludmiła Nowacka, która uczestniczyła w spotkaniu.
 
(JaGA)
  • Numer: 51/52 (923/924)
  • Data wydania: 22.12.09