Sobota, 17 kwietnia 2021

imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana

RSS

Sport przez wieki i kraje

22.12.2009 00:00
Prawie pół tysiąca uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Raciborzu i jej czeskiego partnera z Opawy, za ponad 60 tys. euro, wzięło udział w 6 atrakcyjnych wyjazdach w ramach polsko-czeskiego projektu „Sport przez wieki i kraje”.  Drugie tyle obejrzało pierwszy w Raciborzu spektakularny średniowieczny turniej konny na kopie.
– Wszystko odbywało się w ramach wielkiego rocznego projektu, jaki realizowała szkoła na Ostrogu. Partnerem projektu była Zakladni Skola, Vrchni 19 w Opawie. Całość była  dofinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego „Przekraczamy granice” – informują organizatorzy.
 
Tematem przewodnim akcji były działania sportowe związane zarówno z epoką średniowiecza, jak i czasami współczesnymi. – Uczniowie dwukrotnie wyjechali na trzydniowie wycieczki do średniowiecznego grodu w Byczynie, gdzie uczyli się rzutu toporem i włócznią, strzelania z łuku, zabaw plebejskich, jazdy konnej, czerpania papieru, ceramiki, wyrobu świec, tańca, tkactwa, pisania gęsim piórem oraz tańca. Wędrowali nocą po lesie, zwiedzali wystawę narzędzi tortur, uczestniczyli w strojach średniowiecznych w biesiadzie rycerskiej. A dopełnieniem była organizacja turnieju konnego, jaki odbył się we wrześniu na placu przed szkołą – relacjonują organizatorki.
 
Natomiast współczesnym dyscyplinom sportowym poświęcone zostały dwa zimowe wyjazdy narciarsko-snowboardowe do Javorovego Vrchu i Visalaje. – Tam uczniowie uczyli się jazdy na nartach, snowboardzie, konserwacji nart, korzystając z dziennych i nocnych zjazdów ze stoku oraz jazdy kolejką linową. Atrakcją były różnego rodzaju zawody sportowe, kąpiel w aquaparku, górskie wędrówki i nocleg w schronisku – wyliczają.
 
Natomiast w czasie czerwcowych wypraw do Vitkowa i Wisły uczniowie uczyli się jazdy na rowerze, raftingu, kajakarstwa, wspinaczki skałkowej, baseballu, strzelectwa sportowego, piłki siatkowej i koszykówki. Byli też świadkami tresury sów i pokazu sokolnictwa oraz przeszli szkolenie bandażowania i udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej.
 
Obecnie można obejrzeć w murach SP 1 wystawę fotograficzną prezentującą atrakcje wszystkich wyjazdów i przedsięwzięć. Koordynatorami projektu były: Joanna Kurpis, Beata Joszko i Ewa Wawoczny.
 
(oprac. JaGA)
  • Numer: 51/52 (923/924)
  • Data wydania: 22.12.09