Piątek, 23 kwietnia 2021

imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta

RSS

Na naukę nigdy nie jest za późno

22.12.2009 00:00
Urzędnicy namawiają kadrę PWSZ na kursy dla młodych rodziców, bo to ważne środowisko wychowawcze.
Raciborski oddział Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego zorganizował 14 grudnia w PWSZ III seminarium, poświęcone tym razem Środowiskom wychowawczym w mieście.
 
PTP organizację całości dzieli z magistratem i PWSZ. Do kolejnych edycji swych seminariów zaprasza różnych parterów. W tym roku były to RCK i Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Zwrócono się także do prokurator Danuty Kozakiewicz, która popularyzuje wiedzę prawną wśród młodzieży. Na prośbę starosty stworzyła kompendium z przepisami dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimanazjalnych. – Rozdaliśmy tę broszurę pedagogom szkolnym, a podczas seminarium pani prokurator opowiedziała, jak szturchnięcie kolegi w szkole może sprowadzić na młodego człowieka konsekwencje prawne lub kiedy pożyczenie komórki może stać się kradzieżą – opowiada wiceprezydent Raciborza Ludmiła Nowacka, szef raciborskiego oddziału PTP.
 
Profesor Marian Kapica wskazał związki miasta z uczelnią w zakresie obopólnej promocji obu ośrodków. – Bo to nie tylko oświata, ale i infrastruktura, przyszłe kadry i wpływ na gospodarkę – mówi Nowacka. Okazję do takiej współpracy z PWSZ samorząd może mieć przy okazji kursów dla młodych rodziców. Pomysł ich wprowadzenia podała na seminarium Janina Konopnicka z PTP, były wizytator szkolny. – Mama z tatą chcą wiedzieć, jak radzić sobie z pociechą w trudnych sytuacjach. Ich niewłaściwe zachowania wynikają często z niewiedzy. Kursy pomogłyby ją uzupełnić – uważa Ludmiła Nowacka. PWSZ mógłby zgłosić projekt „Uniwersystetu dla młodych rodziców” do konkursów organizowanych przez magistrat i pozyskać nań pieniądze.
 
Z referatami na temat innych niż rodzina środowisk wychowawczych wystąpiły jeszcze m.in. Danuta Hryniewicz z PPP, która mówiła o tym, co przeszkadza dzieciom i młodzieży w nauce oraz Janina Wystub z RCK, która omówiła wychowanie przez kulturę, np. taniec i śpiew.
 
Tak jak przy okazji poprzednich seminariów i to zostanie podsumowane publikacją książkową.
 
(ma.w)
  • Numer: 51/52 (923/924)
  • Data wydania: 22.12.09