Sobota, 10 kwietnia 2021

imieniny: Małgorzaty, Michała, Makarego

RSS

Wszyscy zdali egzamin z pierwszej pomocy

22.12.2009 00:00
20 strażaków z gminy Kuźnia Raciborska ukończyło kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Jak dokonać resuscytacji, zaopatrzyć urazy czy przygotować poszkodowaną osobę do transportu? Te zagadnienia nie mają już dla miejscowych strażaków tajemnic.
 
Egzamin wieńczący kurs, 12 grudnia, zdawało 20 strażaków. Wszyscy zdali. Odbywał się on, podobnie jak wcześniejsze zajęcia, na terenie obiektu strażackiego w Siedliskach. W komisji egzaminacyjnej zasiadło dwóch lekarzy medycyny ratunkowej, a przewodniczyła im bryg. Lucyna Porębska, koordynator krajowy z ramienia Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Była część teoretyczna oraz praktyczna. Na tę ostatnią składały się etapy poświęcone resuscytacji, zaopatrywaniu urazów oraz przygotowaniu poszkodowanego do transportu i postępowaniu przeciwwstrząsowemu. – Na chwilę obecną wszystko idzie bardzo dobrze. To są głównie młodzi chłopcy, są chętni, bardzo się starają. I bardzo dobrze, bo do młodzieży świat należy. Po tym kursie będą mogli udzielić kwalifikowanej pierwszej pomocy – mówi Lucyna Porębska.
 
Współorganizatorem i koordynatorem kursu była Komenda Powiatowa PSP w Raciborzu. – Strażacy z tej gminy w sposób zdyscyplinowany uczęszczali na zajęcia, aktywnie brali w nich udział. Widać, że są świadomi, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy, gdyż może to uratować komuś życie – mówi Roland Kotula z Komendy Powiatowej PSP w Raciborzu. – Udzielane na egzaminie odpowiedzi były rzeczowe, a działania były wykonywane w sposób zdecydowany i poprawny – dodaje.
 
Kurs przeprowadziła firma Elmor sp. z o.o. z Mikołowa. Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
 
(e.Ż)
  • Numer: 51/52 (923/924)
  • Data wydania: 22.12.09