Sobota, 10 kwietnia 2021

imieniny: Małgorzaty, Michała, Makarego

RSS

Marzy nam się nowa radiostacja

22.12.2009 00:00
Krótkofalowcy z Kuźni Raciborskiej świętują roczek.
Zaczynali skromnie, w czteroosobowym zespole. Dziś Klub Krótkofalowców SP9PRR, działający przy OSP Siedliska, zrzesza 19 osób z Kuźni i okolic. Na czym polega ich pasja? Są w stanie nawiązać łączność radiową z podobnymi sobie hobbystami na całym świecie. Budują też radiowe urządzenia nadawczo-odbiorcze i anteny. 7 grudnia klub świętował pierwszą rocznicę poznania.
 
Dziewięć osób posiada licencje krótkofalarskie, czyli własny znak nadawcy. Przez rok udało się nawiązać ponad 2 tys. łączności. Szefem klubu jest Franciszek Baraniuk. – Najbardziej cieszę się z tego, że udało się przyciągnąć młodzież. Są wśród nas uczniowie szkół średnich i studenci – mówi. Cieszy go też, że krótkofalowcy są coraz bardziej widoczni w życiu gminy. Wzięli udział w uroczystościach z okazji 750-lecia Fundacji Cysterskiej w Rudach, Dniu Dziecka w Kuźni, dożynkach gminnych i zjeździe jankowiczan. – Klub się rozwija, pracujemy – sami np. zrobiliśmy antenę i przygotowaliśmy pomieszczenie przyznane nam przez Urząd Miejski. Zawsze też możemy liczyć na pomoc ze strony pani burmistrz i Krzysztofa Bartonia, prezesa OSP Siedliska – mówi pan Franciszek.
 
Jakie są marzenia krótkofalowców? – Marzy nam się nowa radiostacja, bo dysponujemy wysłużonym sprzętem, który nie spełnia wymogów i przekaz łączności jest utrudniony – przyznaje pan Franciszek. Podkreśla, że w każdej chwili można dołączyć do klubu. Spotkania krótkofalowców odbywają się w każdy poniedziałek od godz. 17.00, na terenie byłej jednostki wojskowej przy ul. Jagodowej 15. Informacje o klubie można też znaleźć na stronie www.osp-siedliska.pl w zakładce klub krótkofalowców.
 
(e.Ż)
  • Numer: 51/52 (923/924)
  • Data wydania: 22.12.09