Sobota, 10 kwietnia 2021

imieniny: Małgorzaty, Michała, Makarego

RSS

Dzieci swoje prawa mają

08.12.2009 00:00
Szkoła Podstawowa nr 18 w Raciborzu wzięła udział w ogólnopolskim programie „Szkoła z Prawami Dziecka” organizowanym pod patronatem UNICEFU z okazji 20 rocznicy uchwalenia Konwencji Praw Dziecka.
–  W ramach programu w naszej szkole wykonano szereg działań mających na celu zapoznanie się uczniów z wszystkimi prawami cywilnymi, socjalnymi, kulturalnymi i politycznymi, jakie przysługują dzieciom w ramach Konwencji Praw Dziecka i są gwarantowane przez państwo – wyjaśnia dyrektor Danuta Skóra, która była inicjatorką przedsięwzięcia.
 
We wszystkich klasach wychowawcy przeprowadzili lekcje dotyczące praw dziecka. Niektóre klasy wykonały plakaty informujące dzieci o ich prawach, a na holu zaprezentowano wystawę poświęconą prawom dziecka.
 
20 listopada, w rocznicę uchwalenia Konwencji, zorganizowany został apel, który  poprowadziła rzecznik praw dziecka w SP 18 – Małgorzata Rymarowicz-Głąb. W czasie apelu odczytano fragmenty listu Marka Michalaka – rzecznika praw dziecka w Polsce, każda klasa prezentowała wybrane prawo, a następnie uroczyście przypinała je do latawca. Na zakończenie   Rymarowicz przypomniała cele organizacji UNICEF i zaproponowała uczniom, by wzięli udział w zbiórce funduszy na zakup żywności dla dzieci w Sri Lance, której w tym roku patronuje UNICEF.
 
Na zakończenie reprezentacja szkoły (kl.Va i Vc) wzięły udział w happeningu zorganizowanym wspólnie z II Liceum Ogólnokształcącym. – Uczniowie z obu szkół dokładnie o godzinie 12.00 wypuścili do nieba balony z prawami  – kończą organizatorzy.
 
(oprac. JaGA)
  • Numer: 49 (921)
  • Data wydania: 08.12.09