Sobota, 17 kwietnia 2021

imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana

RSS

Mały ale miastowy

08.12.2009 00:00
Dostawca nowych autobusów dla PK gwarantuje przez 15 lat dostawy części.
Czesi z SOR Libchavy przywieźli do Przedsiębiorstwa Komunalnego pokazowy mały autobus. Takimi raciborzanie będą jeździć już w przyszłym roku. Pierwsze egzemplarze mają pojawić się na ulicach miasta najpóźniej w marcu.
 
Czeski producent nie ma jeszcze typowo miejskich małych autobusów. Pierwsze wykonuje dla dwóch polskich przewoźników – we Wrocławiu i Raciborzu. Pojazd, jakim Czesi przyjechali do Przedsiębiorstwa Komunalnego, to autobus podmiejski, z mechaniczną skrzynią biegów, nieco innymi siedzeniami i bez tablicy informującej o kursie. Z zewnątrz wygląda jednak identycznie jak egzemplarze, które w przetargu kupiło PK. Mierzący 8,5 m sor ma silnik iveco i mieści 55 pasażerów. Obejrzeli go w przedsiębiorstwie wiceprezydent Raciborza Wojciech Krzyżek i radny powiatowy Ryszard Winiarski (ćwierć wieku przepracował w PKS-ie). Pierwszego interesowały warunki, w jakich będą podróżować pasażerowie, a drugi zajrzał pod maskę pojazdu.
 
Zastępcę prezydenta interesowało, czy czeskie sor-y będą przystosowane do obsługi specjalnych kart z chipem – które można doładować i płacić w ten sposób za przejazd. – Na poziomie subregionu trwają przygotowania do wprowadzenia takiego systemu na całym jego terenie – wyjaśnił Krzyżek. Dowiedział się też, że Czesi gwarantują „bezkonkurencyjne warunki eksploatacji”.
 
(ma.w)
  • Numer: 49 (921)
  • Data wydania: 08.12.09