Piątek, 23 kwietnia 2021

imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta

RSS

W skrócie - Powiat raciborski

10.11.2009 00:00
Poślizg nie problem
Czy Adam Hajduk wierzy, że 2015 to data pełnego zabezpieczenia powiatu przed Wielką Wodą, powodzią jak, w 1997 roku? – Paradoks polega na tym, że wszystkie nakłady, jakie ponosi się po dziś dzień na budowę zabezpieczeń, są i tak niższe niż wysokość strat, jakie poniosły wówczas nadodrzańskie miasta. Im dłużej trwa budowa zbiornika tym gorzej i drożej. Jednak rok poślizgu to już nie problem wobec kilkunastu, jakie minęły od kataklizmu – powiedział starosta na konferencji prasowej.
 
Internet bez opłat
Włodarz powiatu potwierdził, że wkrótce w starostwie pojawi się specjalistyczna firma przygotowująca na potrzeby Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego koncepcję objęcia tego obszaru dostępem do szerokopasmowego internetu. – Będzie to radiówka, a dostęp będzie powszechny, bez opłat. Potrzebna jest do tego infrastruktura, na którą będą musiały wyłożyć pieniądze gminy. Możliwe, że skorzystają z dotacji unijnych, które są do wzięcia na takie cele – przekazał Adam Hajduk.
 
Obciążenie z szefem
Adam Hajduk powiedział mediom na konferencji, że w sprawie księgowej z Budowlanki podejrzanej o wyprowadzanie pieniędzy z funduszu socjalnego szkoły trwa kontrola kolejnych lat jej działalności. – Jesteśmy przy roku 2004 i ciągle badamy. Tego okresu sięgają nieprawidłowości – stwierdził. Dodał, że rozważa wprowadzenie rozwiązań na kształt miejskiego ZOPO (obsługa księgowa placówek oświatowych). – Rodzi to jednak dodatkowe obciążenie finansowe, lokalowe i kadrowe, włącznie z powołaniem szefa takiej placówki – wyjaśnił.
 
Zwolnień nie będzie
– Przejęcie PKS przez powiat oznacza wprowadzenie do rady nadzorczej spółki przedstawiciela władz powiatowych oraz konwentu wójtów. Oceniamy obecny zarząd bardzo pozytywnie, chcemy, by nadal prowadził przedsiębiorstwo, zmian kadrowych nie będzie – powiedział Adam Hajduk zapytany o losy PKS podległego nowemu właścicielowi – powiatowi raciborskiemu.
 
Konferencja o nowotworach
W związku ze wzrostem zachorowalności na nowotwory skóry, często będącymi wynikiem nieodpowiedniego korzystania z promieni UV (m.in. solaria), raciborskie Koło Polskiego Komitetu Zwalczania Raka organizuje otwartą konferencję pt. „Nowotwory skóry”. Odbędzie się 16 listopada w Młodzieżowym Domu Kultury, początek o godz. 12.00.
 
Z myślą o śledziku
Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów zaprasza na wycieczkę ze „śledziem” do miejscowości Bardo, koło Kłodzka. Termin wyjazdu: 16 – 19 lutego 2010 roku. Cena: 250 zł. Zapisy z zaliczką 100 zł w biurze przy ul. Staszica 27. Tamże we wtorki i czwartki w godz. od 9.00 do 12.00 są do odebrania zaświadczenia uprawniające do korzystania z ulgowych zakupów leków (w wys. 7 i 10%). ZERiI zaprasza członków związku, osoby samotne oraz o niskich emeryturach po odbiór.
 
Wiązanki dla Matki Polki
11 listopada odbędą się miejskie uroczystości Święta Niepodległości. Do udziału w nich mieszkańców Raciborza serdecznie zaprasza prezydent Mirosław Lenk. Obchody rozpoczną się o godz. 11.00 mszą w kościele farnym. Po niej pod pomnikiem Matki Polki nastąpi zaciągnięcie warty honorowej przez funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej (z salwą honorową). Władze i delegacje złożą wiązanki kwiatów. Orkiestra dęta Plania zagra marsze wojskowe. O godz. 17.00 w Strzesze odbędzie się koncert słowno-muzyczny „Wstań, Polsko Moja”, przygotowany przez Raciborskie Centrum Kultury.
 
NIK podsumował kontrolę gminy
Druga za  kadencji obecnego prezydenta kontrola NIK nad działaniami samorządu miejskiego zakończyła się pozytywnym raportem. – Pochwalono nas za selektywną zbiórkę odpadów. Wytknięto za niskie ceny składowania śmieci, nieadekwatne do kosztów, ale mamy uzasadnienie polityki  dochodzenia do maksymalnej ceny  – stwierdził prezydent Raciborza. Wcześniej NIK kontrolował wydatki miasta na promocję w mediach lokalnych.
 
Otwarcie artystyczne
Wiosną przyszłego roku, po oddaniu do użytku budynku Raciborskiego Centrum Kultury przy ulicy Chopina prezydent Mirosław Lenk zapowiada otwarte dla mieszkańców wydarzenie artystyczne: – Może operetkę albo musical, zaproszę melomanów do nowego, pięknego obiektu.
 
Kamery na mieście
Miejski monitoring jest w  fazie ukończenia. 10 kamer pilnujących „miejsca publiczne szczególnie zagrożone” ruszy prawdopodobnie w grudniu, gdy zadanie przejmie straż miejska.
  • Numer: 45 (917)
  • Data wydania: 10.11.09