Sobota, 17 kwietnia 2021

imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana

RSS

Zmierzyli się z matematyką

10.11.2009 00:00
Po 25 latach matematyka ponownie jest przedmiotem obowiązkowym na maturze. 3 listopada z jej próbną wersją zmierzyło się ponad 400 tys. uczniów w całej Polsce (ok. 95% maturzystów). W powiecie raciborskim było ich ok. 1000.
Do próbnego egzaminu mogli przystąpić maturzyści ze wszystkich szkół ponadgimnazjalnych, które zgłosiły chęć udziału w przedsięwzięciu do okręgowych komisji egzaminacyjnych. W Raciborzu były to LOMS (83 osoby), ZSO nr 1: I LO (229), ZSO nr 2 (234), ZSM (197), ZSBiRR (38), ZSZ (77), ZSE (143).
 
Uczniowie rozwiązywali test na poziomie podstawowym, który będzie obowiązkowy dla wszystkich zdających w maju. Przyznali, że zadania zamknięte były dość łatwe, a gorzej było z otwartymi. Jednak aby zdać egzamin, wystarczy zdobyć 15 punktów (30%), a te można uzyskać już dzięki samym zadaniom zamkniętym.
 
We wtorkowy poranek wszystko odbywało się tak, jak na prawdziwym egzaminie maturalnym. Dyrektorzy z samego rana otrzymali zapakowane arkusze egzaminacyjne. Nawet godzina rozpoczęcia była taka, jak prawdziwej matury, czyli 9.00, a cały egzamin próbny trwał 170 minut. Prace sprawdzą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych, których na potrzeby egzaminu z matematyki przeszkolono 4 tys.
 
Wyniki próbnego egzaminu będą oficjalnie znane w grudniu.
 
Minister edukacji Katarzyna Hall stwierdziła, że próba była nie tylko próbą dla młodzieży, ale także dla nauczycieli i systemu edukacyjnego. Uczeń dowie się, czego nie umie i nad czym musi popracować, a nauczyciel zobaczy, co jeszcze należy z uczniami powtórzyć.
 
A już wiosną 2010 r. tegorocznych maturzystów czeka prawdziwa matura, w czasie której zmierzą się z obowiązkowymi egzaminami: z języka polskiego (część pisemna i ustna) i języka obcego nowożytnego (część pisemna i ustna) oraz z matematyki (tylko pisemnie). Rozpoczęcie maturalnej sesji zaplanowano na 4 maja, a skończy się ona 28 maja. Egzamin pisemny z matematyki odbędzie się 5 maja.
 
(JaGA)
  • Numer: 45 (917)
  • Data wydania: 10.11.09