Sobota, 17 kwietnia 2021

imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana

RSS

Nauczą się żyć w zgodzie z przyrodą

10.11.2009 00:00
W Kuźni szkolą się młodzi ekolodzy.
Od pysznej babki z jaj kur zielononóżek i na kozim mleku uczniowie z Kuźni rozpoczęli swój udział w projekcie.
 
Pod koniec października ruszył projekt „Szkoła Młodego Ekologa”. Bierze w nim udział 30 uczniów w wieku 11 – 12 lat. Jego realizatorem jest Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Projekt koordynuje Ewa Korpecka z raciborskiego odziału ODR oraz Agnieszka i Bernard Kowolowie, prowadzący gospodarstwo ekologiczne, w którym będą się odbywały zajęcia dla młodych ekologów. – Pomysł wziął się stąd, że zarówno ja, jak i państwo Kowolowie prowadzimy gospodarstwa ekologiczne. Chcemy promować ekologiczny styl życia, tym bardziej że mieszkamy w okolicach lasu, parku krajobrazowego, to mobilizuje nas, żeby chronić środowisko i do tego chcemy zachęcić dzieci – mówi Ewa Korpecka.
 
3 listopada odbyło się w Urzędzie Miejskim spotkanie inaugurujące projekt. Wiceburmistrz Bogusław Wojtanowicz oprowadził gości po urzędzie, a Władysław Masełko z referatu ochrony środowiska opowiedział, co gmina robi w zakresie ekologii. Dzieci poczęstowały się też pyszną babką, przygotowaną przez panią Agnieszkę na kozim mleku i z jaj kur zielononóżek. Podczas następnych spotkań będzie realizowane 15 tematów w formie warsztatów i wykładów, m.in.: ogródek warzywny, zwierzęta naszymi przyjaciółmi, zakładanie oczka wodnego, kupuj jajka od szczęśliwych kur itp. Będą wycieczki oraz spotkania z pracownikami nadleśnictwa i parku krajobrazowego. Na zakończenie wszyscy otrzymają koszulki, kubki oraz Dyplom Młodego Ekologa.
 
Chcemy pokazać dzieciom, że można żyć inaczej, ekologicznie. Edukacja dzieci jest bardziej wartościowa niż dorosłych. Jeśli wnuczek zwróci babci uwagę, że nie należy palić plastikami w piecu, to babcia się zaczerwieni i go posłucha – twierdzi Bernard Kowol. – Niestety, z ekologią ciągle jeszcze jesteśmy na bakier. I właśnie wy młodzi ludzie możecie to zmienić, tylko musicie się tego nauczyć – zwrócił się do młodzieży.
 
(e.Ż)
  • Numer: 45 (917)
  • Data wydania: 10.11.09