Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 45 (917) Data wydania: 10.11.09

Rozbudową miasta nie wolno szarpać

4 listopada odbyła się w magistracie dyskusja publiczna nad studium zagospodarowania dla Raciborza.
Studium zwiększa potencjał miasta czytelną polityką przestrzenną – gdzie i co można budować. – Nie macie mocnych konkurentów wokół, jesteście ośrodkiem nad granicą oddziałującym na około 200 tys. osób – wyliczał Stanisław Lessaer, autor dokumentu.
 
Ponad 20 osób wzięło udział w dyskusji publicznej nad projektem  „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego”. Byli to głównie przedsiębiorcy (m.in. rodzina Majchrzaków – kantory i biuro podróży Max, Radosław Łazarczyk właściciel Vanessy, Ryszard Bortel z Borbudu), przedstawiciele instytucji (SM Nowoczesna) i radny miejski Roman Wałach. Żałowali, że w całym spotkaniu nie bierze udziału prezydent – jego zastępca pojawił się na początku i wyszedł. Pytali o „kurczenie się miasta”, „minus demograficzny”. – Wszystkim miastom ubywa mieszkańców, nie jesteście jedyni – wyjaśniał Stanisław Lessaer z PA Nova, firmy, która przygotowała studium dla Raciborza.
 
Dokument ten powinien chronić pewne obszary miasta przed zmianą ich funkcji. – Jest w Gliwicach ulica Zwycięstwa. Niegdyś tętniąca życiem w okresie świątecznych zakupów. Od niedawna jest opustoszała, bo sklepy wyparły banki i instytucje finansowe – opowiadał dr Lessaer. Prace nad studium trwały rok. Do dokumentu – przed dyskusją publiczną – złożono 30 wniosków. – Miasta nie można rozbudowywać na zasadzie szarpanej – tłumaczył przydatność studium. Z sali apelowano o równowagę między obszarami inwestycyjnymi miasta, a prywatnych właścicieli. – Miejsc pod np. duże hale produkcyjne jest więcej w rękach prywatnych niż samorządu – stwierdził przedstawiciel PA Nova.
 
Planiści, którzy sporządzili projekt „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego” twierdzą, że znaczenie przyszłej obwodnicy dla miasta jest niewielkie wobec uruchomienia autostrady A1.
 
– Tam ruszy tranzyt – mówili podczas dyskusji publicznej nad dokumentem. Poruszono też temat „rozlewania się dzielnic”. – Jesteśmy przeciwni spontanicznej zabudowie, ale prawo jej nie zabrania – podsumowała naczelnik wydziału inwestycji Mariola Isańska-Matela.
 
(ma.w)