Piątek, 23 kwietnia 2021

imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta

RSS

Dostrzegli światełko w tunelu

10.11.2009 00:00
Milowym krokiem określono 4 listopada podpisanie umowy z konsultantem budowy Zbiornika Racibórz Dolny.
Niemiecko-holendersko-polskie konsorcjum weźmie odpowiedzialność za sporządzenie dokumentacji dla inwestycji. Czasu mało, bo projekt trzeba rozliczyć do 2015 roku. – Nie możemy uronić ani godziny – uważa Andrzej Markowiak z RZGW.
 
15 mln euro, jakie pobierze za swe usługi konsorcjum, to nie pierwsze wielkie pieniądze wydane na suchy zbiornik pod Raciborzem. – 45 mln zł wydaliśmy już na wykup nieruchomości i odszkodowania – wyjaśnia szef RZGW. Popiera narzucony przez Bank Światowy wymóg zatrudnienia konsultanta, bo “wprowadza to pewną logikę w organizacji”. Umowę z trzema firmami tworzącymi konsorcjum – konsultanta podpisano 4 listopada w Gliwicach.
 
Niemiecki CES Consulting Engineers Slazgitter CmbH ma doświadczenie w budowie zabezpieczeń przeciwpowodziowych w Niemczech, Ameryce Południowej i Afryce. Znają polskie realia, bo w Rudzie Śląskiej pomagają w budowie kanalizacji. Holendrzy z Haskoning Nederland B.V to jedna z największych firm w swojej branży na świecie, eksperci w walce z powodziami. Polska Pracownia Badawczo-Projektowa Ekosystem ma za sobą wiele robót przy oczyszczalniach ścieków. – Czeka nas walka z czasem, zdajemy sobie sprawę z zagrożenia – mówił Ralf Meyerhoff z firmy CES. Z Haskoning i Ekosystemem pokonali 12 konkurentów w przetargu. Procedury trwały rok, niemal wszystkie dokumentacje sporządzono w języku angielskim.
 
– Mało kto wierzył jeszcze do niedawna, że 2015 to realna data oddania zbiornika, tymczasem już dostrzegamy światełko w tym tunelu. Będziemy poganiać tych, których możemy, bo to najważniejsza inwestycja w regionie, a korzyści z niej odniosą dwa kolejne województwa – powiedział wicewojewoda śląski Dąbrowa. – Z etapu mowy o potrzebie budowy przechodzimy do fazy jej realizacji – dodał Artur Wójcik, zastępca dyrektora RZGW Gliwice.
 
Terminy dla Zbiornika Racibórz Dolny:
2010 – uzyskanie pozwolenia na budowę i decyzji środowiskowej
2010 (druga połowa) – 2014 – realizacja inwestycji
Budowa pochłonie 1,3 mld zł. Konsultant – jako inwestor zastępczy – między innymi: pełnić będzie rolę inżyniera kontraktu; wykona prace projektowe i przygotuje dokumentację przetargową; będzie wspierał proces pozyskiwania nieruchomości na cele inwestycji oraz wcielanie w życie planu przesiedleń; przygotuje wniosek o dofinansowanie z Funduszu Spójności.
 
(ma.w)
  • Numer: 45 (917)
  • Data wydania: 10.11.09