Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 42 (914) Data wydania: 20.10.09

Odnaleźli drogę do pracy

– Wyszedłem z dołka. Tu odżyłem, chcę teraz założyć firmę. Wspólnie z kolegami z kursu – chwali projekt OPS Stanisław Wojak, jeden z uczestników szkoleń.
„Droga do pracy” – to prowadzony przez kilka miesięcy projekt raciborskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, na który pozyskano 333 tys. zł unijnej dotacji. 48 bezrobotnych przeszkolono w nowych zawodach. 15 osób znalazło dzięki temu pracę. 
 
Ochroniarz, stylistka paznokci, kierowca i spawacz – między innymi takich zawodów chcieli uczyć się bezrobotni podopieczni OPS-u. – To drogie kursy, normalnie nigdy nie byłoby mnie stać zapłacić zań 2500 zł – przyznaje Zdzisław Sulski, który obecnie umie spawać metodą MAG. Chce w przyszłym roku uzupełnić kwalifikację o kolejną metodę, bo takich spawaczy szuka wiele firm.
 
– Najważniejszy cel został osiągnięty. Wyszliście państwo z domu, do ludzi – cieszyła się koordynująca projekt Barbara Piechaczek. 48 osób odbyło spotkania z psychologiem. – Wzmacniałam samoocenę uczestników. Niektórym było to bardzo potrzebne – uważa prowadząca tę grupę Ewa Świerczek. Kilku bezrobotnym zajęcia bardzo się przydały, stali się znakomitą wizytówką udanego projektu. Należy do nich Stanisław Wojak, w przeszłości zatrudniony w jednej z większych firm w Raciborzu. Trafił mu się taki okres, że nie ułożyło mu się ani w pracy, ani w życiu. – 20 lat pracowałem, mam żyłkę do marketingu. Dzięki szkoleniom znów mam nadzieję, że coś osiągnę, że stanę na nogi – mówi 42-letni mężczyzna.
 
Bardzo zadowolone były panie, mamy małych dzieci.
– Opłacono nam nawet opiekę nad pociechami. Mogłyśmy skupić się wyłącznie na kursie – podkreślają Małgorzata i Katarzyna. Mogą być teraz księgowymi lub pracować w biurze. – Zajęcia wniosły dużo dobrego, zodważniałyśmy – uśmiechają się.
 
Mama ponadrocznej Darii, Joanna Gałeczka została operatorem wózka widłowego.
– Początkowo chciałam uczyć się komputerów, ale ostatecznie dobrze, że wybrałam wózek. Jak odchowam córkę, wyjadę za granicę do pracy w magazynach – zapowiada 25-latka.
 
Był to drugi taki projekt zrealizowany przez OPS. W pierwszym udział wzięło 40 osób, ale żadna nie znalazła po nim zatrudnienia. By pozyskać kilkaset tysięcy złotych w ośrodku nad wnioskiem siedziało czterech pracowników socjalnych i osoby od rozliczenia projektu. – Staramy się, aby w styczniu ruszył kolejny nabór na szkolenia. Obejmie znów niektórych z obecnych uczestników – mówi koordynator Piechaczek.
 
(ma.w)