Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 39 (911) Data wydania: 29.09.09

Wystarczy trochę drewna i kuferek z narzędziami

Dla Antoniego Czogały chcieć to móc. – Jak się chce, to wszystko prędko idzie. A jak się nie chce, to nic z tego nie wychodzi – mówi mieszkaniec Górek Śląskich.
Pewnego dnia, jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku, zapragnął spróbować rzeźby. – Pracowałem wtedy w Ryfamie. W zakładzie robili też więźniowie, którzy rzeźbili coś z mydła. Pomyślałem sobie, że ja spróbuję z drewna i tak jakoś od początku mi to wychodziło – opowiada o swojej pasji pan Antoni. Jego pierwszą pracą była głowa Chrystusa z koroną cierniową. – Jak jedno się zrobiło, to przyszedł czas na następne – dodaje artysta. I tak powstała m.in. szopka do kościoła, pielgrzym, indianin, pustelnik. Najbardziej zadowolony rzeźbiarz jest z figurki Chrystusa Frasobliwego. – Dałem ją potem pewnemu lekarzowi z Radomia, który zbierał takie rzeczy – mówi. Bo figurki nie są na sprzedaż. Zdobią dom i ogród pana Antoniego albo są po prostu rozdawane znajomym. Sporo trafiło za granicę. Najnowsze dzieło to, jak mówi twórca, sięgorz, czyli śląski drwal.
 
Wyrzeźbienie jednej figurki zajmuje panu Antoniemu kilka dni. – Rzeźbię jak mam natchnienie. Niekiedy mi się nie chce, a wtedy nic z tego nie wychodzi. Jak się chce, to to prędko idzie – przyznaje szczerze. Najlepiej rzeźbi się z drewna lipowego, trudniej z brzozy i dębu. Czasem zdarza się, że figurki pękają. Pana Antoniego nikt nie uczył rzeźbić, nikt mu też nie pomaga. – Sam się nauczyłem. Lubię to robić. Jedni mają gołębie, a ja mam to, mniej kosztowne hobby. Trzeba tylko trochę drewna zdobyć, mam też swój kuferek z narzędziami. Cieszy mnie, kiedy widzę, że coś jest już gotowe – mówi rzeźbiarz z Górek Śląskich.
 
(e.Ż)