Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 38 (910) Data wydania: 22.09.09

Spróbować prawdziwej herbaty

Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego niż zrobienie herbaty. Wystarczy zagotować wodę i wrzucić do niej saszetkę z zawartością o odpowiednim smaku. Jednak parzenie herbaty może być prawdziwą sztuką. Przekonuje o tym pan Leszek Boczoń, właściciel małej herbaciarni znajdującej się w samym centrum Raciborza.

Herbata przywędrowała do Europy w 1610 roku z Chin i Indii. To tam wiele wieków temu narodził się napój, który zgodnie z legendą został zesłany człowiekowi przez bogów. – Na Śląsku popularniejsza jest kawa – mówi pan Leszek. Są jednak koneserzy, którzy preferują herbatę. Nie ekspresową, ale „prawdziwą” – z oryginalnych liści o odpowiedniej jakości.

Na przygotowanie takiej herbaty trzeba poświęcić chwilkę czasu. Rytuał parzenia herbacianych liści jest nieco skomplikowany, jednak efekt wart jest poświęceń. Nie trzeba posiadać żadnego specjalistycznego sprzętu. – Są co prawda specjalne kubki czy czajniczki, ale wystarczy zwykła szklanka i sitko – instruuje pan Leszek, który zafascynowany jest światem herbat od sześciu lat.

Tę samą porcję herbaty możemy wykorzystać od dwóch do trzech razy. Woda, którą zalewamy liście, nie może być wrząca. Każdy rodzaj herbaty wymaga innej temperatury: od 75-85 stopni Celsjusza w przypadku herbat zielonych, do 95 stopni Celsjusza w przypadku czarnych. Istotny jest również czas trzymania liści w gorącej wodzie, który w przypadku pierwszego parzenia waha się od dwóch do czterech minut, znowu w zależności od gatunku. Każde kolejne parzenie wymaga podwojonego czasu.

Kiedy już wiemy, jak przyrządzić „prawdziwą herbatę”, pozostaje jeszcze najważniejszy problem: jaki gatunek wybrać? Wyróżniamy kilka podstawowych typów herbat, m.in. zieloną, czarną czy czerwoną (tzw. pu-ehr). – Są jeszcze napary, często błędnie nazywane herbatami – mówi Boczoń. – Napary nie są robione z liści herbaty tylko z innych roślin albo suszonych owoców, nie zawierają więc teiny – wyjaśnia.

Każda z herbat ma swoje specyficzne właściwości. Zielona schładza organizm a pu-ehr reguluje przemianę materii, pomaga w spalaniu tłuszczu i obniża poziom cholesterolu. Wpływ na organizm mają również napary: vilkakora działa antynowotworowo, rooibos uspokaja a lapacho jest dobre na zapalenie wątroby.

Klient, który po raz pierwszy zajrzy do herbaciarni pana Leszka, może się poczuć nieco zagubiony. Dziesiątki herbat z różnych zakątków świata (m.in. z Chin, Indii, Kenii, Sri Lanki czy krajów Ameryki Południowej), spośród których trudno wybrać jedną. – Mały Budda, Gejsza, Pai Mu Tan, Yerba Mate – pan Leszek jednym tchem wymienia nazwy najpopularniejszych herbat, które poleca na początek. Sam preferuje herbaty zielone, które pija kilka razy dziennie. Chętnie doradza klientom i bardzo ceni sobie kontakt z nimi – zarówno ze stałymi bywalcami, jak i nowymi ciekawskimi, którzy ciągle przychodzą, by spróbować „prawdziwej herbaty”.

Paweł Świerczek