Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 37 (909) Data wydania: 15.09.09

Miraż po 15 latach wciąż śpiewa

Miał być chór, a powstał Miraż. Wybór repertuaru z musicalu Metro okazał się strzałem w dziesiątkę i wciąż nie brakuje chętnych do wstąpienia w szeregi mirażowców.
18 września w DK Strzecha odbędzie się konceet jubileuszowy, na którym zaśpiewają byli i obecni członkowie zespołu Miraż działającego od 15 lat przy Młodzieżowym Domu Kultury w Raciborzu. – Będzie to były i obecny Miraż. Zaśpiewają m.in. tegoroczne absolwentki, czyli Hania Hołek, Agnieszka Miśków, Justyna Krupa i Roksana Lewak, a także Ania Wyszkoni, Marzena Korzonek, Dawid Koczy, Darek Malinowski – obecny dyrektor G 5, czy Tomek Orliński z grupą Good Day – wylicza Elżbieta Biskup, założycielka zespołu Miraż, która od 15 lat szlifuje młode talenty w Raciborza. Koncert poprowadzą Leszek Wójtowicz z Krakowa, z Piwnicy pod Baranami, a także Marzena Korzonek i Dariusz Malinowski, a zobaczyć będą go mogły osoby posiadające zaproszenia.

– Zdecydowaliśmy się na taką formę koncertu, bo jest on przede wszystkim organizowany dla byłych i obecnych członków Mirażu, ich rodzin i bliskich – wyjaśnia dyrektor MDK.
 
W ciągu tych 15 lat przez Miraż przewinęło się ok. 300-400 osób. – Jak ktoś trafia do zespołu, to albo zostaje już, albo po tygodniu, góra miesiącu odchodzi – mówi Elżbieta Biskup. – Jestem bardzo wymagająca, ale ode mnie też mogą wymagać. Zajęcia mamy dwa razy w tygodniu po 4 godziny lekcyjne i na brak chętnych nie narzekamy, choć słyszałam ostatnio taką opinię, że trzeba mieć odwagę, by przyjść śpiewać do Mirażu – dodaje. Założycielka zespołu podkreśla, że pozytywne jest to,  że osoby, które śpiewały kiedyś w Mirażu, po latach, pracując np. w szkołach, śpiewają z młodzieżą i dbają o to, by muzyka w szkołach była obecna. Nie brakuje również mirażowców, którzy z muzyki utrzymują się. Są to przede wszyskim wokalistka Łez Anna Wyszkoni i Dawid Koczy, który pracuje w branży muzycznej i zajmuje się organizacją koncertów.
 
Skąd wzięła się nazwa zespołu funkcjonującego w Raciborzu od 15 lat? – Sama nie wiem. Tak kiedyś padło i tak zostało. Pamiętam tylko, że gdy na początku przedstawiano nas, że teraz zaśpiewa zespół II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza, działający przy Młodzieżowym Domu Kultury w Raciborzu, to dziewczyny powiedziały: pani profesor, z tym trzeba koniecznie coś zrobić – wspomina z uśmiechem dyrektor MDK.
 
Koncert to nie jedyna forma obchodów 15-lecia Mirażu. – Starostwo szykuje publikację dotyczącą zespołu, w której opisana została historia grupy i jest wiele wspomnień – kończy Elżbieta Biskup.
 
Jak to się zaczęło? – wspomina założycielka zespołu Elżbieta Biskup
Początkowo miałam w II LO założyć chór, jednak okazało się to niemożliwe. W tej szkole nie było takiej tradycji i brakowało chętnych, którzy chcieliby śpiewać w chórze. Był to czas premiery musicalu Metro. Jeden z występów zorganizowany został w Spodku i pojechaliśmy tam z mężem. Gdy zobaczyłam Metro na żywo, powiedziałam: to jest to! To powinniśmy śpiewać z młodzieżą. Postawiłam sobie cel, że mój chór będzie się uczył piosenek Metro, a zaczęło się od utworu „Uciekali”.
 
(JaGA)