Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 37 (909) Data wydania: 15.09.09

O pani Marii wiedzą nawet w Warszawie

Maria Negacz jest najstarszą mieszkanką gminy Rudnik, a być może nawet powiatu raciborskiego.
– Od dnia do dnia, i tak czekam aż mnie Bóg zawoła – opisuje w skrócie swoje życie stuletnia mieszkanka Sławikowa.
 
Sędziwa jubilatka pochodzi z Łubowic. Urodziła się 8 września 1909 r. w rodzinie Hampelów. Miała ośmioro rodzeństwa. Ich ojciec najpierw walczył w I wojnie światowej, a potem wcześnie zmarł, w 1923 r. – Zdążył się jeszcze z nami pożegnać. Kiedy umarł, do dziś pamiętam, jak staliśmy dookoła jego grobu. Tyle nas było. Matka została sama z dziewięciorgiem dzieci – wspomina. W 1938 r. pani Maria wyszła za mąż za wdowca Józefa Negacza, ojca dwóch synów Wilibalda i Ernesta. Jeden miał trzy, a drugi dwa latka. Po jakimś czasie urodził się jeszcze Paweł. Negaczom nie było jednak dane długo cieszyć się rodzinnym szczęściem. Józefa zabrano bowiem na wojnę. – On na Syberii, a ja przez siedem lat sama wychowywałam troje dzieci. Do tego miałam 3 ha pola i pełny chlew krów i świń – wspomina jubilatka. Wojna przekreśliła też wcześniejsze plany Negaczów o budowie nowego domu. – A jak przyszedł z wojny, to już bardzo nie umiał robić. Za pługiem chodziłam, 12 morgów trzeba było obrobić – dodaje.
 
Na pytanie, jak udało jej się dożyć tak sędziwego wieku, jubilatka odpowiada przekornie: – W cieniu siedziałam. Po chwili jednak dodaje: – Miałam ciężkie życie, dziś już jestem K.O. Słabota mnie niekiedy biere. Ale wszystko jeszcze koło siebie porobię.
 
Jednak to nie fizyczne dolegliwości najbardziej trapią panią Marię. – Samotność to jest najgorsza choroba – stwierdza. Trudno jej zrozumieć, że jej bliscy ciągle gdzieś pędzą, spieszą się do pracy itp. Tym bardziej ucieszył ją radosny gwar, który zapanował w domu w dniu jej setnych urodzin. Wśród gości znalazł się m.in. wójt Alojzy Pieruszka i Teresa Dudek, kierownik USC, którzy oprócz własnych prezentów wręczyli pani Marii życzenia z kancelarii premiera. – Widzicie pani Mario, nawet w Warszawie o was wiedzą. Rozsławiacie Sławików – zwrócił się do jubilatki wójt.
 
(e.Ż)