Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 6 (878) Data wydania: 10.02.09

Rafako pokazało, co potrafi

Rafako SA z Raciborza jest generalnym wykonawcą obiektu produkującego energię z odnawialnych źródeł w  Elektrociepłowni Kielce S.A.

5 lutego odbyło się uroczyste uruchomienie nowego bloku energetycznego na terenie EC Kielce S.A. Jaki to ma związek z naszym Raciborzem? Otóż Rafako SA jest jego generalnym wykonawcą. Obiekt  będzie produkować energię m.in. z biomasy, czyli odnawialnego źródła energii. Jest to jedna z pierwszych zrealizowanych tego typu inwestycji w Polsce.

Największy w Polsce

Generalnym wykonawcą obiektu w Kielcach w systemie „pod klucz” była Fabryka Kotłów RAFAKO SA z Raciborza w konsorcjum z  Zakładami Remontowymi Energetyki Katowice S.A. z Katowic. – Do tej pory Rafako specjalizowało się głównie w produkcji i montażu kotłów oraz instalacji ochrony środowiska. Obiekt w Kielcach jest dla nas powodem do dumy. Możemy się nim pochwalić w kraju, jak i za granicą. Świadczy o tym, że Rafako zdobyło referencje generalnego realizatora obiektów energetycznych – mówi Wiesław Różacki, prezes zarządu i dyrektor generalny Rafako SA w Raciborzu.

Prezes podkreślił również, że większość prac zrealizowana została w oparciu o polskich podwykonawców i producentów. – Jest to jeden z pierwszych tego typu zrealizowanych projektów w Polsce, a na pewno pierwszy i największy, jeżeli chodzi o parametry i wydajność kotła na biomasę – wyjaśnia Grzegorz Podsiadło z raciborskiego Rafako, kierownik projektu EC Kielce.

Rekordowy czas

Blok składa się z dwóch kotłów, węglowego OR 50 oraz na biomasę OS 20, turbiny parowej oraz urządzeń towarzyszących. Firma Rafako odpowiadała za dostawę i montaż obydwu kotłów wraz z urządzeniami towarzyszącymi i składowiskiem biomasy, prace wyburzeniowe i budowlane oraz całą infrastrukturę związaną z funkcjonowaniem bloku energetycznego łącznie z wyprowadzeniem energii elektrycznej na zewnątrz. ZRE Katowice S.A. realizowały prace z zakresu dostawy i montażu turbiny, wymiennika oraz innych urządzeń. Wartość kontraktu wynosiła ponad 87 mln zł.

Projekt został zrealizowany w terminie19 miesięcy, czyli rekordowo krótkim. Rafako podpisało umowę z Elektrociepłownią Kielce S.A. 1 czerwca 2007 r.  Odbiór techniczny obiektu nastąpił 18 grudnia 2008 r.
 
Konary drzew i witki wierzby

Kocioł OS 20 o wydajności 20 t pary/h został zaprojektowany jako kocioł do spalania biomasy pochodzenia drzewnego. Paliwo gwarancyjne stanowią zrębki o granulacji 1-5 cm, wartości opałowej 8,1–9,8 MJ/kg, wilgotności 42–51 proc. Oprócz instalacji podawania biomasy do kotła zainstalowano układ rozdrabniania biomasy wyposażony w specjalny rębak pozwalający na przygotowanie paliwa z biomasy wielkogabarytowej, np. konarów lub korzeni drzew oraz roślin energetycznych, czyli witek wierzby. W skład bloku wchodzi również kocioł rusztowy parowy OR-50 o wydajności 50 t pary/h spalający miał węglowy.

Coraz więcej zielonej energii

Spalana w kotle biomasa zaliczana jest do odnawialnych źródeł energii, obok wiatru, wody, czy słońca. Jest przyjazna środowisku, ponieważ ogranicza zużycie paliw kopalnych oraz emisję do atmosfery CO2, powodującego efekt cieplarniany.

Nie bez znaczenia są także korzyści ekonomiczne. Ze sprzedażą „zielonej” energii do sieci elektroenergetycznej wiąże się  możliwość handlu świadectwami pochodzenia za każdą wyprodukowaną w ten sposób megawatogodzinę (MWh) energii elektrycznej. Wygenerowany przy tej okazji CO2 nie jest wliczany do przyznanego poszczególnym krajom europejskim limitu emisji.

Do pozyskiwanie energii z alternatywnych źródeł obligują przepisy prawne, idące w ślad za dyrektywami Unii Europejskiej. Do 2020 r.
w Polsce „zielona energia” ma stanowić 15 proc. energii sprzedanej przez przedsiębiorstwa energetyczne odbiorcom końcowym. To ponad dwukrotnie więcej niż obecnie.

Biosłownik
1. Odnawialne źródła energii – oznaczają niekopalne źródła energii: wiatrową, słoneczną, geotermiczną, falową, pływów, wodną, biomasy, gazu z odpadów, gazu z zakładów oczyszczania ścieków i biogazów.
2. Biomasa – oznacza podatne na rozkład biologiczny frakcje produktów, odpady i pozostałości z przemysłu rolnego (łącznie z substancjami roślinnymi i zwierzęcymi), leśnictwa i związanych z nim gałęzi gospodarki, jak również podatne na rozkład biologiczny frakcje odpadów przemysłowych i miejskich
3. Energia elektryczna produkowana z odnawialnych źródeł energii – oznacza energię elektryczną produkowaną przez elektrownie wykorzystujące wyłącznie odnawialne źródła energii, jak również pewną ilość energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii w elektrowniach mieszanych, wykorzystujących także konwencjonalne źródła energii wraz z odnawialną energią elektryczną wykorzystywaną do pompowania w elektrowniach szczytowo-pompowych, z wyłączeniem energii elektrycznej produkowanej w elektrowniach szczytowo-pompowych.