Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 4 (876) Data wydania: 27.01.09

staropolskie Jasełka

Uczestnicy warsztatów teatralno-muzycznych przygotowali niecodzienne przedstawienie.

Młodsza grupa teatru alternatywnego Tetraedr wraz z grupą śpiewaczą Sudarynja przygotowały staropolskie jasełka. Widzowie po raz pierwszy usłyszeli wiele starych, zapomnianych kolęd.

– Nuż my dziś krześcijani serdecznie się radujmy dnia dzisiejszego – tymi słowami rozpoczęło się bożonarodzeniowe przedstawienie. Na spektaklu nie zabrakło rzadkich utworów. Można było usłyszeć kolędy i pastorałki, łącznie z najstarszymi, których większość młodego pokolenia nie miała okazji poznać. Aktorzy odśpiewali takie utwory jak „Graj Dudka”, „Bóg dziecina w żłobie leży...” czy „Podobno Dzieciątko, że głodne i płacze”. Poza oprawą muzyczną dzieci recytowały wiersze oraz przygotowywały opowiadanie „Było to czasu onego”. Nie zabrakło też życzeń noworocznych dla przybyłych gości. Spektakl zakończył się kolędą „Oj maluśki” zaśpiewaną przez najmłodszego uczestnika – Kamila, który wyróżniał się na tle innych, młodych wykonawców.

Jak wyjaśnia Grażyna Tabor, reżyserka przedstawienia, celem spektaklu było przybliżenie pieśni i kolęd staropolskich, o których istnieniu rzadko już  kto pamięta. – Zaśpiewaliśmy także dwie kolędy mniejszości narodowej. Nie ukrywam, że marzy mi się zrobienie spektaklu bożonarodzeniowego-wielokulturowego i mam nadzieję, że jeszcze w tym roku to zrealizuję – mówi organizatorka.

Na ten rok opiekunka grupy zapowiedziała już trzy spektakle, nad którymi pracują aktorzy teatru Tetraedr. Grupa starsza zamierza zrealizować tekst Gombrowicza „Pamiętnik Stefana Czarnieckiego”. Natomiast z młodszą grupą reżyserka pragnie poruszyć problematykę żydowską w naszym mieście. – W tym przedstawieniu chcemy wykorzystać twórczość Brunona Schulza. Do swojego kolejnego projektu chciałabym zaangażować młodzież gimnazjalną, by opowiedziała o „urodzie” życia codziennego. Może wykorzystamy do tego teksty Tuwima. Te spektakle na pewno zobaczymy w bieżącym roku, ale niewykluczone, że jeszcze coś uda się przygotować – zapewnia Tabor. 
  
Teatr Tetraedr istnieje od 15 lat. Skupia młodych ludzi – głównie studentów. Zespół zrealizował 16 spektakli, m.in. „Bankiet” według Witolda Gombrowicza, „Sklepy cynamonowe” – Brunona Schulza. Większość działań to autorskie pomysły: „Urodziny”, „Fonemy”, „Czasokroplenie”, „Renety, guldeny” i ostatnie „What a bloody story”. Inspiracją do większości spektakli jest codzienna rzeczywistość.

JuLa