Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Jak w Kobyli rolników szkolili

27.01.2009 00:00
Co rolników z powiatu raciborskiego zainteresowało na szkoleniu odbywającym się w Kobyli?

Szkolenie odbywające się 20 i 21 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Kobyli zorganizował Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Raciborzu. Zaproszono osoby, które uczestniczyły w programie Plan Rozwoju Obszarów Wiejskich. – Celem tego spotkania było omówienie zmian w programach, aby rolnicy wiedzieli, co się zmieniło, jak pozyskiwać i korzystać ze środków unijnych – tłumaczy Kazimierz Lach, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Raciborzu. Najważniejsze tematy to: modernizacja gospodarstw rolnych, ułatwianie startu młodym rolnikom, renty strukturalne i dopłaty obszarowe. Przedsięwzięciu patronowało starostwo i wójt gminy Kornowac.

Szkolenie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Uczestniczyło w nim ponad sto osób. – To świadczy o tym, że nasi rolnicy jednak interesują się tymi sprawami – mówi Kazimierz Lach.

Jednym z uczestników był Zygmunt Błaszczok z Rzuchowa. – Gospodaruję na ponad 20 ha, w tym 7 ha stanowią moje własne grunty. Uprawiam głównie zboża i ziemniaki. Takie szkolenia jak te są bardzo potrzebne. Najbardziej chciałbym się dowiedzieć, czy byłaby możliwość kredytu na dogodnych warunkach na unowocześnienie gospodarstwa – stwierdził pan Zygmunt.

Szymon Kampka prowadzi gospodarstwo wspólnie z bratem. Uprawiają około 8 ha gruntów ornych, mają też 5 ha łąk. – Warto się szkolić, bo pewnych rzeczy się nie wie i nie wiadomo, gdzie o to pytać – przyznał rolnik z Kornowaca. Romana Bedrunkę z Bolesławia, gospodarza na 65 ha, specjalizującego się w hodowli trzody chlewnej, najbardziej interesowały fundusze inwestycyjne. – Chodzi o modernizację gospodarstwa. Jak przejdą przepisy unijne, trzeba będzie to zrobić – mówi pan Roman.

(e.Ż)  

  • Numer: 4 (876)
  • Data wydania: 27.01.09