Niedziela, 9 maja 2021

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

Roboty przyszłości

27.01.2009 00:00
Młodzi wynalazcy zaprezentowali swoje prace.

Po raz pierwszy w Zespole Szkół Mechanicznych w Raciborzu, 21 stycznia, odbył się pokaz nowinek technicznych zaprojektowanych i wykonanych przez uczniów technikum mechatronicznego i elektronicznego.

– Dzisiejsza prezentacja pokazała nie tylko pasje, zdolności naszych uczniów, ale także udowodniła, że szkoły techniczne wbrew pozorom są potrzebne – mówił dyrektor szkoły dr Sławomir Janowski.

Uczniowie klas maturalnych z dumą prezentowali swoje wynalazki. Piotr Dziadek z IV DT – mechatroniki wykonali najprostsze roboty serii GT03-07. Powstały one przez połączenie części, które mechanicy samochodowi wyrzucają na śmietnik. – Między innymi znajduje się tu silnik z dużego fiata, pasek rozrządu, połączone za pomocą konstrukcji spawanej. Mój robot może znaleźć zastosowanie w programowaniu procesorów, przenoszeniu niebezpiecznych materiałów. Mogę się łączyć ze sobą kaskadowo – tłumaczą zawiłości młodzi wynalazcy. Robot GT07 zajął II miejsce na zorganizowanej przez Politechnikę Wrocławską imprezie Robotic Arena 08.

Do czegoś się przyda

Z kolei Damian Musioł i Szymon Franiczek z IV B skonstruowali Transformator Tesli modulowany różnego rodzaju dźwiękiem. – Nie ma on, co prawda, praktycznego zastosowania, ale tworzenie tego typu przyrządów jest naszym hobby. Składa się on głównie z półprzewodników o niskiej mocy – kwituje Damian. Grzegorz Skaba z IV B – elektroniki to członek klubu krótkofalowców, działający w Mechaniku. – Zmontowałem odbiornik krótkofalarski i jestem w trakcje realizacji nadajnika do łączności radiowych. Dzięki takim odbiornikom możemy nawiązać kontakt z całym światem. Niebawem mój wynalazek otrzyma znak przyznawany elektronikom po zdanym państwowym egzaminie przed Komisją Urzędu Komunikacji Elektronicznej – mówi z dumą.

Lewitacja po lekcjach

Andrzej Wycisk  z klasy III B – Elektroniki tak mówi o swoim projekcie. – Zmontowałem urządzenie przetwarzające lewitację magnetyczną. Dzięki niemu różne przedmioty mogą pokonać grawitację Obecnie projekt jest w fazie testów.

Marcin Drzymała z klasy IV D – mechatroniki skonstruował alarm, który służy do ochrony magazynu. – Znalazł zastosowanie w firmie mojego szwagra. Drugim moim wynalazkiem jest automatyczny karmnik dla rybek z zamontowanym budzikiem. Jeszcze go nie wypróbowałem w swoim akwarium. Ale myślę, że się sprawdzi – mówi młody wynalazca, który stawia na praktyczne wynalazki. 

JL

  • Numer: 4 (876)
  • Data wydania: 27.01.09